üzerinizde biriken statik yükün aracın metal aksamı yoluyla akması olayı. arabada bir sorun yok, merak etmeyin. buzdolabı filan değil o, kaçak olsun.

uzun süre yolculuk yaptığınızda, kıyafetlerinizin kumaşı nedeniyle otururken oluşan sürtünme, yanlış paspas seçimi gibi faktörler bu durumu tetikler.
Arabada da sorun olduğunu gösterebilecek olan hadise.

Arabanın elektrik tesisatında şase ile ilgili bir problem var ise ufak ufak elektriklenmeler olabiliyor.
Daha büyük belalar açmadan iyi bir elektrikçiye gitmekte fayda var.
Üzerinizdeki statik elektriğin boşalması yüzünden olur.

Birkaç sene önce bu durumdan acayip muzdariptim. Kendi arabamızda nerdeyse her kapıdan inişimde bir tek benim başıma geliyordu (nadiren kardeşim yada anneme de). Dolayısıyla artık kapıya dokunma fobisi oluşmaya başlamıştı, çıplak elle temas etmeden dürterek kapıyı kapatıyordum.

Birgün babam alman kanallarından birinde bu konuyla ilgili bişeyler izlemiş (galileo sanırım programın adı). Dedi bana arabadan inmeden önce elini kapının metal tarafından tut yere öyle bas sonra çık. O zaman direk üzerindeki akım gidiyormuş dedi. İyi bi de öyle deneyelim, ne kaybederiz dedim kendimce. Sonra bi baktım harbiden çarpılmamaya başladım. Arada unutup tekrar çarpılmaya başladıkça iyice alışkanlık haline geldi.

Uzun lafın kısası arabadan inmeden önce kapıyı açıp metale tutunarak araçtan çıkın. Böylece üzerinizdeki statik elektrik boşalacak, lüzumsuz gerginliği ve acıyı yaşamamış olacaksınız.
baya baya elektrik çarpmasına uğradığınız olay. derlerdi inanmazdım, başıma geldiğinde anladım. ne var yani demeyin, olduğunda panik yapmayın.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri