Bir türlü bitmeyen fren balatasıdır. 150.000 kilometre kullandığım opel corsa arabamda bitirmeyi başaramamıştım ki hiç nazik kullanmadım kendisini.

Bitmemesinin sebebini çok düşük olan sürtünme direncine bağlıyorum, sürtünmediği için bir işe de yaramıyor doğal olarak. Yedek parça fiyatları oldukça ucuzdur, 100 TL gibi bir rakama ömürlük balatanızı alabilirsiniz.
Bir kez bile değiştirmediğim balata tipi. Değiştirebilmeniz için 15-20 yıl aynı arabayı kullanmanız gerekir, bitmeyen balata yapmışlar.
Kimine göre araçta fakirlik belirtisidir ancak maliyeti düşük ve ömrü çok uzun olduğundan ben gibi öğrenci sürücülerin veya düşük bütçeli insanların bir miktar parasını kurtaran balata tipidir.

Spor görünümlü bir araca sahipseniz her lastik değişimi esnasında "abey kampanayı kırmıza boyim mi?" sorusuyla karşılaşırsınız. Kırmızı olunca 'yol tutuş +2' oluyor sanırım anlam veremedim.
modern araçların çoğunda arka dingilde bulunan kampana frende bulunan balatalardır.

genelde park freni devredeyken kullanıldığı için ömürleri ön tekerleklerdeki fren balatalarından çok daha uzundur. Servis fren sistemi, aracın frenleme esnasında ağırlık merkezinin öne kaymasından ötürü öndeki fren balataları üzerinde daha fazla sürtünme kuvveti uygular. arka balataların daha uzun süre gitmesinin sebeplerinden biri de budur.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri