Arabanın ön tekerleklerine önden bakıldığında düşey eksene göre, tekerleğin üst kısmının aracın merkezine ya da dışarı doğru eğimine kamber açısı denir. Tekerleğin üst kısmı dışa doğru belirli bir açı ile eğim yapıyorsa pozitif kamber, içe doğru eğimli ise negatif kamber olarak tanımlanır.
havalı olduğu için genellikle negatif kamber verilir.

Ayrıca negatif kamber açısı uygulandığında tekerler birbirine doğru bir kuvvet oluşturmaktadır. Bu kuvvet her iki tekerlekte zemine bastığında birbirini dengelemektedir. fakat tekerleklerden biri ile yol arasındaki temas kesildiğinde, kuvvetin dengelenmesi bozulduğundan araç, yerden teması kesilen tarafa doğru kayma eğilimi gösterecektir.

Kamber açısının sıfır yapılması aracın düz yolda ilerlerken yerle temasını güçlendirebilecektir fakat, bu şekilde yapılan bir ayarlama dönüşlerde tekerlekler üzerinde yüksek aşınmaya neden olacaktır.

kaynak
böyle apaçileri görünce mevzudan soğuyorum. camber link
Tadında yapılırsa çok güzel duran şey.
-2, -3 gibi değerler idealdir. Yok ben apaçiyim diyorsanız -30 kamber açısı verebilirsiniz. Bir eksi yanı da lastiklerin asimetrik yıpranmasına neden olmaktadır. Birde bunun kaster isimli bir kardeşi vardır o da ayrı başlıkta incenlenmelidir.
Genellikle bilinçsizce Honda'lara yapılan foto'dan da anlaşılacağı üzere Honda Cr-x'lerin hemen hemen hepsinde olan durum. Bilinçli yapıldığı zaman tüm otomobilin çehresini değiştirir.
ayarında yapıldığında hem yol tutuşa olan etkisi,hem de arkadan görüntüyü güzelleştirse de , yurum apaçilerinin açtığı kamber fırlayacak gibi durmaktadır.
Virajlarda işe çok yarasada düz gidişte dalma, çekme, aniden bırakma problemi olmaktadır, lastiklerin içten aşınmasıda diğer problemdir.
1-1.5tan fazla olmasını çok tasvip etmem pist harici..
Şekil şukul için yapılanları hiç bir işe yaramayan mevzu. Hatta ölüme meydan okumak gibi bir durum oluşuyor, çok saçma.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri