Tam adı KAMskiy Avtomobilny Zavod (Kama Otomotiv Fabrikası) olan kamyon markasıdır.Rusya ve Bağımsız Devletler Birliğinin en büyük kamyon üreticisidir.Merkezi Tataristandadır.

Kamaz sağlamlığı ve dayanıklılığı ile ün yapmıştır.Bu kamyonlarla en derin sulardan, çamurla dolu bataklıklardan, karla kaplı yollara kadar heryerden rahatlıkla geçebilirsiniz.

Rusya genel olarak dağlık ve engebeli bir araziye sahip olduğu için böyle extrem araçlara ihtiyaç duyuluyor.Bu coğrafya da edindikleri tecrübeleri araçlarına aktarıyorlar.Kamyonların tasarımı kötü olsada işlevleri muazzam derecede iyidir.Son dönemlerde Daimlerden aldıkları kabinlerle bu sorunu gidermeye çalışıyorlar.

Kamaz ın Dakar Rallisindeki başarılarından bahsetmeden geçemeyiz.Adamlar 8 sene üst üste kamyon kategorisinde 1. olmayı başardılar.Dakar rallisinin şartları düşünüldüğünde 8 sene şampiyonluk
çok önemli bir başarıdır.
Tam hayvan işi kamyon. Rusların pek bir şey üretemediğini düşününce beni şaşırttı da diyebilirim aslında. Tasarım konusunda pek bir şey beklemiyorum, Lada'nın durumu belli. Ruslar güzel kadınlarına karşılık oldukça zevksiz bir millet. Daimler ile bu problemi de aşacaklardır.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri