Son günlerin modifiye akımıdır, cahillikten ölmek üzere olduğumuzu gösterir.
Sırf görsellik için yapılan bu modifiyenin teknik olarak hiç bir getirisi olmadığı gibi, götürüsü vardır.

Performanslı kullanımda sıcaklığı artan kaliper o kapaklar yüzünden soğuyamaz. Soğuyamadığı için frenleme performansı yavaş yavaş azalır.

O kapaklarla piste çıkan insanlar da var, kafayı mı yediniz? Ölmeyi bayılmak falan mı zannediyorsunuz?

Üst seviye markaların tasarımlarında soğutma performansı için tasarlanmış birşeyler olması gerektiğini düşündüğüm modifiye akımı. Yani koskoca brembo bunları üretirken ısı transferi adına bi şeyler düşünmemişse yazıktır.
sonradan zorla vida ile silikon ile tutturularak takılanların güvenliği tehlikeye atacak parçadır. 120 ile giderken sabitlediğiniz yerden çıkıp jant arasına girdiğinde olabilecekleri siz hayal edin.
İkinci entrye ithafen, bu kaliper kapakları tamamen görsel amaçla üretilmiş, üzerindeki markadan bağımsız Çin malı ürünlerdir. Yani orjinal brembo'da kapak falan olmaz, kaliper döküm metalden olur. Kısacası orjinal brembo kaliperi kalıp olarak kullanılıp bu kapaklar üretilmiştir.
Bunları takan adamlar bence net apaçidir, hem çirkin ve ucuz gözüküyo hemde kimi kandırıyosun zaten? Diskin 200mm ucunda boru gibi çakma kaliper.
Rezillik abidesidir.

Fren gerektiği sıcaklıkta çalışamaz falan bunlar tırı vırı aslında, bunu takan adam ona bakmaz bile.

İnsan düşünmüyor mu hiç? Bu kapak diskin yanında 'at şeyinde kelebek' gibi oldu falan demiyorlar mı?

Disk 200 mm, kapağın et kalınlığı 150 mm.
Kullanan herkesin çok açık bir şekilde apaçi olduğu kapaklar. Sorsan içindeki fren balatasını ne zaman değiştirdiğini, hangi marka kullanıldığını bilmez ama gider kaliperine kapak takar. Hayır adam zaten cahil, sıcaklığın kaliperin içinde kalmaması gerektiğini falan bilmesini beklemiyorum da ulan be adam çok çirkin görünüyor farkında değil misin? Cahilsin tamam da kör müsün bir de?
Devletin kamu spotu yapması gereken sorunsaldır.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri