Benim sebebini; aşırı detaycı olmalarına bağladığım mevzu.
Öndeki arabaya takılırlar, şeridin hep tam ortasında olmaya özen gösterirler, sinyal vermek için hep en doğru zamanı kollarlar. Bir de trafik ışık ve işaretçilerine çok takılırlar, halbuki trafiğin akarken kendine özgü kuralları oluşur, çok da takılmamak gerekir.
benim içgüdüsel olduğuna inandığım meseledir. Bir erkek çocuğu doğuştan nasıl arabaya meraklı ise, kullanma konusunda da eğiliminin daha fazla olduğunu düşündüğüm konudur. İstisnalar vardır,kaideyi bozmaz.
Erkekler de yani bizler çok iyi kullandığımızı zannederek abartıyoruz işi .
sözlüğün nadir kadın yazarlarından e-pack i yorumlarıyla beklediğimiz başlık
kötü kullanmalarının en büyük sebebi, erkek cocuklarına 11-12 yaşlarında anahtarı verirken ne yazikki anahtarı 22-23 yaşından sonra almalarından kaynaklanıyor. bunda da kültürümüzün çok kötü etkisi var. suç kadınların değil.
Genelleme yapsakta arada iyi olan bazı istisna hanimlarda mevcut
aşırı detaycılıktan ziyade koltuğa oturdukları ilk andan itibaren tünel görüşüne geçip geniş görüş vizyonlarını kaybetmeleri. sanılanın aksine trafik işaretlerini okuduklarına hiç şahit olmadım, ki şahitlik ettiklerim çok yakınımda olan insanlar, dedim ya temelde geniş görüşü kaybediyorlar veya hiç geniş bakmıyorlar. ben bunu erkeğin avcı yapısının daha baskın olmasına yoruyorum. algıları sürekli açık oluyor, buna en iyi ispatım istanbul'da sürekli motosiklet kullanmam. korna veya selektörü erkeklerin algılayıp ayna kontrolü yapma oranı %80-90 larda ise bu oran kadınlarda maalesef %10 diyebilirim. hatta at kadar enduro motorla sağ ön camının yanına özellikle gelip hızımı sabitlediğimde asla göz ucuyla bakış bile atmıyorlar hatta farkımda bile değiller. e-5 de defalarca aynası kapalı kadına denk geldim, denk geldiğim noktaya ulaşmaları en az 4-5 km önceden e-5 girmiş olmalarını ve bu kadar km boyunca asla sağ aynaya bakmadıklarını gösteriyor. bir kaç kere yanlarından geçerken aynalarını elimle düzeltmeme rağmen bunun bile farkına varmıyorlar. refleks olarak erkeklerle eşitlerdir büyük ihtimal ama dediğim gibi geniş görüş olayı yok.
Bir çok erkekten dikkatli olmamıza rağmen bir türlü beceremediğimiz olay.
Sağ aynaya bakma eksikliği bende de var, ben de unutuyorum. Ya da bakınca şerit kaçırıyorum.
Ama en azından kendimize çıkar sağlamak için apaçilik yapmıyoruz, ölene kadar acemi diyebiliriz bizim için.
Nevzat demir tesislerinin önünden inerken ayak frende arkada trafik oluşturan kişilerdir:)
Hayabusa'nın mükemmel şekilde özetlediği olaylar silsilesi. Geniş görüş olmaması büyük sıkıntı. Koltuk ile direksiyon arasına kendileri zor sığıyor. Direksiyon bacaklara sürtüyor. Ortalama 90 km hızla akan bir trafikte 50 ile gitmeyi güvenli sanmaları da çok büyük eksiklik. Benim en çok dikkatimi çeken bugüne kadar karşılaştığım şekilde çoğu kadın sürücünün farlarını yakmamış olması. Sağlarından sollarından geçerken korna selektör binbir türlü işaret yapsam da %80i beni algılamıyor. %15 lik bir kısmı laf atacağım sanıp bakmıyor. %5 lik kısım ise görüp "işime karışma sanane bee" bakışı ve hareketi yaptıktan 3 saniye sonra farlarını açmaya çalışıyor ve şeritten çıkıyor.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri