mercedes'in 2017 yılında kullanıcılarına sunmayı planladığı sistemdir.
araçların elektromanyetik sistemle kabloya ihtiyaç duymadan şarj edilebilmesi öngörülüyor.
sistem iki bileşenden oluşuyor:
1. şarj yapılacak yerin zemininde bulunan birincil bobin ile entegre edilmiş kaide
2. elektrikli aracın tabanına yerleştirilmiş ikincil bobin.

temel çalışma prensibine gelirsek,ikincil bobin, oluşan elektromanyetik alandan alacağı enerjiyi elektrik akımına geri çevirerek elektrikli aracın bataryasını şarj ediyor. şarj istasyonundaki kaideye yaklaşıldığında elektrikli aracın ekranında gerekli uyarılar beliriyor. şarj alanı içinde bulunulduğunda kablosuz şarj işlemi otomatik olarak başlıyor. sistemin güç çıkışının 3,6 kw olduğu açıklandı.

bakın bu sıradan bir otomobil olayı değil. bu, nikola tesla'nın elektriği kablosuz iletme hayalinin gerçek olması demek. bu inanılmaz bir atılım demek.
20 yıl önce belki hayal dahi edilemeyecek bir teknoloji. çok fazla rahatlık sağlayacağı aşikar. test etmek ve nasıl hissettiğimi anlatmak istiyorum.
cep telefonlarında mevcut olan sistem.
özellikle kadınların çok mutlu olacağı şarj teknolojisi. arabada kablolar havada uçuşuyordu en azından bu durumdan kurtulmuş olacağız. acaba ne kadar zamanda şarj edebilecek..
BMW nin suan kullandigi teknoloji.
geleceği şekillendirecek teknoloji.
bu iş elbette bununla sınırlı kalmayacak ve önce her şey böyle şarj edilmeye, sonra sadece şarj değil elektrik de kablosuz iletilmeye başlanacak. tıpkı tesla'nın hayalindeki gibi.
ilk olarak s500 modelinde uygulanması beklenen sistem.
Yıllar önce kullanılmış kablosuz enerji iletiminin otomobillere de uyarlanmış hali. (bkz: Nikola Tesla)
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri