fransız eski formula 1 pilotu.

1989 doğumlu sporcu, karting'le başladığı amatör kariyerini 2007'de formula renaultyarışlarına katılarak profesyonel boyuta geçirdi. aynı yıl formula renault 2.0'da, 2009'da formula 3 serisinde şampiyon olup aynı yıl gp2 yarışlarına geçiş yaptı. burada geçirdiği 2,5 sezonda zafer kazanamasa da podyumda hep yer aldı.

nihayet 2013 yılında ise önceki iki sezon boyunca test pilotluğu yaptığı formula 1'de yarışmaya başladı.
parlak bir gelecek vaad eden bianchi, henüz ikinci sezonunda geçirdiği trafik kazasında hayata gözlerini yumdu.
17 temmuz 2015'te pistlere ve hayata veda eden fransız pilot. f1 patronlarının son kurbanı.

5 Ekim 2014'te suzuka pisti'nde düzenlenen japonya grand prix'inde 43. turda, daha önce kaza yapan bir başka aracı kaldıran kurtarma vincine çarptı. bianchi olay yerinden bilincini kaybetmiş bir şekilde sağlık merkezine taşındı ama orada tedavi edilemeyeceği açıktı. hava muhalefeti nedeniyle helikopter yerine ambulansla hastaneye götürüldü. buradaki zaman kaybı da işin tuzu biberi oldu. kafa travması geçirmişti. bir dizi ameliyattan nasıl olduysa başarılı çıktı ve hatta 4 ay sonra komadan bile çıktı. ama kazadan 9 ay sonra nice'te yattığı hastanede hayatını kaybetti.

o gün japonya'da yağmur değil, sağanak değil, fırtına değil, tayfun vardı tayfun! yarış organizatörlerinin bu şartlar altında yarışın düzenlenmesine onay vermeleri skandal değil cinayettir.
Çok iyi yerlere gelebilecek olan bir pilottu.

Çizgi ön görüsü ve hırslı oluşu ile formula 3'te sivrilmişti ama olmadı.
Kendisine gittiği yerde huzur diliyorum.
25 Mayıs 2014 Monaco'da 9. olup, kendisi yarışamasa da takımının bir sonraki sene yarışabilmesini sağladı. Ferrari Driver Academy üyesi ve eğer ölmese F1 basınına göre 2016 Ferrari koltuğu garantisi olan pilot. Potansiyeli çok yüksek olan, çok yetenekli bu genç pilotu 2014 Japonya GP'sinde yaptığı kaza sonucunda kaybettik. Canlı izlenilen bir yarışta böyle ölümcül bir kazaya şahit olmak gerçekten sarsıcıydı. Senna'dan sonra bir F1 yarışında hayatını kaybeden son pilottur.
Ailesi, bu hafta sonu FIA, F1 ve Marussia takımına dava açacaklarını ve Jules Bianchi adına genç pilotları desteklemek amacıyla bir vakıf kuracaklarını açıklamıştır.
hatasının kurbanı olmuş ve hayatını kaybetmiş pilot. gerekli kurallara uysaydı şimdi ferrari pilotu olarak yarışmaya devam edecekti. yazık oldu.
Dün aramızdan ayrılmasının birinci yıl dönümüydü. Özledik...
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri