Mini Cooper'a ismini veren adamdır. çocuk yaşlardan başlayarak yaşamını otomobillerin ve otomobil yarışlarının içerisinde geçirmiştir. Bunu ise babası Charles Cooper'a borçludur. 1923-2000 yılları arasında yaşamıştır.

Mini Cooper projesine yoğunlaşmalarının en büyük nedeni Colin Chapman'ın Lotus Elite'idir. Buna karşılık baba-oğul kafa kafaya verir ve yüksek edimli bir otomobil yapmayı kafaya koyarlar. İki kişilik Lotus Elite'ı gölgeleyecek 4 kişilik bir performans otomobili yapmakta ısrarcıdır Newton. Ancak başlangıçta Alec Issigonis bu düşünceye karşı çıkar. Mini'nin performans otomobili olarak değil bir halk otomobili olarak tasarlandığının görüşündedir. Ancak Cooper vazgeçmez ve gerilemez. Ginger Devlin ile birlikte bir Mini de kendi isteği doğrultusunda uyarlamalar yapmaya girişir.

Sonrası malum. Mini'nin güçlü versiyonlarını yapmaya kafaya koymuş adamın ismi artık en güçlü mini modellerinin direkt olarak adıdır!
Kendisi yarış takımı yöneticisi ve kurucusudur. 1957'de Formula 1'deki ilk ortadan motorlu yerleşimi yapıp, tarihi tamamıyla değiştirmiş, 1959'daki ilk şampiyonluğundan beri F1'de önden motorlu bir otomobil şampiyon olmamıştır. Sadece F1 de değil, Indy car yarışları, tek koltuklu birçok seri Cooper'ın bu buluşundan yararlanmıştır.

Sahibi olduğu Cooper takımı 1959 F1'de şampiyon olup, 1960'da bunu tekrarlamıştır. Ardından başarısını MINI Cooper modeliyle devam ettirmiştir. MINI'nin güçlü ve hızlı modellerine Cooper adı verilmiştir. Günümüzde üretilen John Cooper Works MINI modellerinin adı aslında bu abimizindir.

Önemli şahsiyet.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri