1952 doğumlu, isle of men tt başta olmak üzere motosiklet dünyasındaki saygın pek çok yarışı kazanmış kuzey irlandalı hız tutkunu ve dünya şampiyonu motosikletçi.

onu tek cümleyle tanımlamak yeterli olmayacağı için detaylı bir şekilde yazmak gerek. bir kere en başta şunu bilmek gerek ki bu adam dünyanın gelmiş geçmiş en hızlı yarışçılarından biridir ve net bir biçimde psikopattır.

kariyerinin "normal" kısmında,
ulster grand prix'yi 24 kez,
formula tt'yi arka arkaya 5 kez,
north west 200'ü 13 kez,
dünya şampiyonluğunu ise 1 kez kazanmıştır.

madalyonun öbür yüzünde isle of man tt gibi hız sınırının olmadığı ve sadece delilerin katıldığı bir yarışta tam 26 yarış kazanmışlığı vardır. bunlardan 1985, 1988 ve 2000'de olanlarında hat-trick yaparak psikopatlığını tescillemiştir.

böylesi hız tutkunu biri olarak iki ironik detay vardır hakkında.
birincisi; çok sakini içine kapanık ve utangaç bir karaktere sahiptir. sadece yarışlardaki başarılarıyla değil, klas duruşu ve çalışkan yapısıyla da dünyanın dört bir yanından taraftar toplamıştır. 2005'te motorcycle news tarafından motosiklet dünyasının en büyük 5. figürü olarak seçilmiştir. motosiklet tarihi bir daha onun gibisini görür mü bilinmez ama joey dunlop ismi hafızlarda en saygın yerde durmaktadır.

ikinci ironik detay mı? elbette ölümü.
300 km üstünün görüldüğü isle of man tt'yi 26 kere kazanmış biri olarak, estonya talinn'de düzenlenen 125 cc motosiklet yarışında bir ağaca çarparak hayatını kaybetmiştir; üstelik aynı turnuvada 600 cc ve 750 cc'lik yarışları kazanan biri olarak! ölümünden hemen sonra estonya hükümeti resmi web sitesine kendisinin resmini koymuştur. kuzey irlanda'nın devlet televizyonu, dünyanın her yerinden motosikletçilerin katıldığı cenaze törenini canlı yayınlamıştır. ülkesinde gazeteler ertesi gün onu manşetine taşımış, adına şarkılar yazılmıştır. isle of man tt'nin 26.kilometre taşına ismi verilmiş, yine aynı yarış kapsamında her yıl adına özel olarak "joey dunlop kupası" düzenlenmektedir.
tümünü gör
ilgili galeri