formula 1'de hayatını kaybettikten sonra şampiyonluğa ulaşmış ilk ve tek pilot. yaşadığı kaza sonrası hayatta olmasına rağmen, ambulans hastaneye giderken doğru yolu bulamayıp zaman kaybetmesi sonucu hayatını kaybetmiştir.

1970 yılında lotus takımı ile üst üste kazandığı 4 galibiyet sayesinde şampiyon olmuştur. kariyerinde ise 6 galibiyet ve 13 podyumu bulunmaktadır.
Zamanının en hızlı pilotlarından biri olarak tanımlanır. 1970'te İtalya, Monza'da geçirdiği kaza sonrası hayatını kaybetmiştir. Hayatını kaybettikten sonra şampiyon olan tek pilottur.

F1 Dünya şampiyonluğu dışında Monaco GP'sini kazanmış, ayrıca 1965'te Ferrari 250 LM ile Le Mans 24 Saat yarışını da kazanmış, son derece önemli bir isimdir.

Kazası hakkında çok şey yazıldı ama özet olarak şöyle açıklanabilir: 70'li yıllar, F1'de kanatların kullanıldığı ilk seneler olarak bilinir. Tam olarak kanatların nasıl çalıştığı anlaşılamadığı için takımlar ve pilotlar o dönemlerde biraz 'deneme- yanılma' metoduyla sonuca ulaşıyorlardı. Monza'nın uzun düzlüklerinde otomobillerdeki kanatların maksimum hızı düşürdüğü anlaşıldığı ve Ferrari'lerin yüksek motor gücüyle Lotus'un (Rindt'in takımı) önünde kalması nedeniyle Rindt yarışta Lotus'unu kanatsız ve şanzıman oranları uzatılmış olarak kullanmak ister.

Bu sayede maksimum hızı 330 km/s'ye kadar çıkmıştır. Parabolica virajına gelirken geç bir frenaj dener, ama otomobili stabil değildir, önce sağa sonra sola doğru kayar ve büyük bir hızla bariyerlere çarpar. Aslında çarpamanın etkisi değil Rindt'in ölümüne neden olan şey. Emniyet kemerinin beş noktasını değil, dört noktasını bağlamış olmasıdır. Bunun nedeni olası bir yangında otomobilden daha hızlı bir şekilde çıkabilmektir. Bu nedenler çarpışma esnasında kemerin altına doğru kaymış, boğazına ölümcül darbeler almış ve hastaneye giderken hayatını kaybetmiştir...


bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri