Benzinli otomobillerde, motorun soğukken çalıştırılması sırasında kullanılmaktadır.
karbüratör'ün hava kelebeğini kapatıp ve iyice kısarak karışıma giren hava miktarını azaltır, zengin karışım oluşmasına sebep olur.
95 Model Spring'imiz varken sabahları motoru ısıtmak için kullandığımız zımbırtıdır.
Nostaljidir, fazladan giden litrelerce benzindir, gençliğimdir.
Çift karbüratör boxer Alfa makinelerinde bazen yetersiz kalır. Bir süre yatışın ardından çalıştırıldığında biraz zorlansa da soğuk havada hayat kurtarır.
Motorsiklet meraklısı arkadaşlar için; Harley-Davidson modelinde de bulunan hava-yakıt karışımı oranlarını ayarlamak için kullanılan parçadır. Kış şartlarında hayat kurtarır.
Keşke yeni nesil dizellerde de olsa ilk marşta arabanın içinde tir tir titremesek dediğim parça.

(bkz: üşüyoruz reis)
enjeksiyonlu araçlarda bulunmayan, karbüratör sistemine has bir parça. yeni nesil araçlarda boğaz kelebeği -gaz kelebeği olarak da bilinir- otomatik olarak hava-yakıt oranını ayarlar.
Biri bkz verip de girdiğimde henüz entry girilmediğini gördüğüm başlıktır. Maksat tanım olsun, herkes okuyup öğrensin, hayat bayram olsun. Buyrunuz:

Tanım: Benzinli motorlarda (öyle yeni tip falan değil karbüratörlü baba motorlarda) motorun ilk çalışması sırasında çalışmaya yardımcı olan elemandır.

Ağır tanım: Karbüratör ağzında bulunan bu hede, (bkz: karbüratör), karbüratörün hava giriş kanallarını bloke eder. Bu sayede elimize görece olarak az hava ve görece olarak çok yakıt içeren bir karışım geçer. Görece olarak çok olan yakıt, motor soğuksa (ilk çalışma) bile düşük ısılarda patlamayı kolaylaştırır

Edit: Başlık varmış zaten. Evet, aramaya inanmadığım doğrudur
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri