Tam bir rezalettir.
şerit değiştirme testi'nde sürekli ön lastiği patlatıp yoldan çıkması durumun ne kadar vahim olduğunu göstermektedir. Bir testte neredeyse takla dahi atıyordu, daha sonra bu konuda ne gibi geliştirmeler yapıldığı resmi olarak açıklanmadı.
Pahalı mal her zaman iyi mal olmayabiliyor.
Bunun gibi bağımsız testler asıl doğru sonuçları verenler. Burada da Jepp mühendisleri gelip ölçüm falan yapmışlar ama denildiği gibi somut bir çözüm açıklanmamış.
Rezaletten öte skandaldır.
Bu arabayı satışa çıkarmadan önce bu arkadaşlar hiç mi test yapmadılar?
Çok basit bir testten bu otomobil nasıl geçemez?
Gerçekten izlerken kanım dondu.
Bahsedilen testin adı moose test'dir(elk test olarak da geçer). Iskandinavlar karşılarına aniden çıkan geyiklerden ötürü bu adı koymuşlar. Pek severler bu testi yapmayı. Bu arada videoyu izlemeyenler için anlatayım:
Bu test ilk yapıldığında marka yetkilileri itiraz edip test koşullarının uygun olarak hazırlanmadığını söyler. Bunun üzerine aynı test farklı araçlarla, lastik basınçlarıyla ve yeniden programlanan esp sistemi ile yeniden tekrarlanır. Sonuçlar ise yukarıda gördüğünüz gibi...

Yalnız belirtmekte fayda var, makyajlı kasada bu problemin üstesinden gelindiği söyleniyor.
Çok ama çok büyük bir sorundu.
Sebepleri aslında çok belli, yüke bindiğinde lastiklerin dayanım kuvveti limitin üstüne çıkıyor.
Bu da sanırım aracın ağırlığının homojen bir şekilde dağılmamasından kaynaklanmış.
Rezalet.
vites kolu bile sıkıntılı olan jeep tarihinin en rezil aracının karıştığı skandal. yeniden programlanan esp bile istiap haddinin altında yüklenen aracın tekerlerinin yoldan ayrılmasını önleyemiyor. o kadar ki araç yere konarken lastiklerini patlatıyor. demek ki aracın ağırlık dağılımında hakikaten bir sıkıntı var.

görüldüğü üzere muadilleri touareg ve birinci nesil xc90 sıkıntısız bir şekilde geyiklerden kaçabiliyorken, lastik ölçüleri, yerden yüksekliği ve dingil mesafesi rakipleriyle yaklaşık olarak aynı olan grand cherokee geyikleri pek sevmiyor galiba.
bunlar da ilginizi çekebilir