Benim gözümde ayrı bir modifiye akımıdır.
Anlamı "Japanese Domestice Market"tir ve sadece " Japon" araçlarına "Japon Modifiye Parçaları" kullanarak yapılır. Özellikle japon kelimesini vurgulamamın sebebi puntoların, sciroccoların önüne jdm etiketleri yapıştıran apaçilerdir. Japon üretimi parçalar dışında parça kullanmak bu akımın doğasına aykırıdır hatta bu akıma saygısızlık bile sayılır bence. Ayrıca en sevdiğim modifiye akımıdır kendisi.
Aracımda japon üretimi dışında parça kullanmam, japon üretimi olmayan araç kullanmaktan zevk alma hatta aracı aldığımda üzerinde japon üretimi haricinde parça varsa onları jdm parçalar ile değiştiririm.
Japon üretimi olmayan hiçbir arçtan zevk alamam, almam.Aracın marka modeli ne olursa olsun.
Hatta ve hatta herhangi birşey alırken her zaman önceliğim "Yerli Üretim", alacağım şeyin yerli üretimi yoksada önceliğim japon üretimidir. Kesinlikle yoksa almam. Bazen bu yüzden alacağınız modifye parçalarını japonyadan getirttirmek zorunda kalırsınız, hatta alacağınız parça size 2 katına mal olabilir.
Bana sorarsanız kesinlikle buna değer. Bana apaçi damgası vurabilirsiniz bu yüzden hatta bir coili 1 günde almak varken neden 2-3 hafta bekleyesinki falanda diyebilirsiniz ama benide bunlar mutlu ediyor.
Kendisini ülkemizde arabaların önlerindeki yazılardan tanıdığımız oluşum.
Türkiye'de sadece apaçiler bu güruhta bulunduğundan dolayı isimleri çıkmıştır. Jdm genellikle performans odaklıdır ve jdm ismine sahip otomobiller bile üretilmiştir. Öyle sticker yapıştırınca olmuyor hocam o işler.
Japon firmalarının ürettikleri araçları iki sınıfa ayırıyorlar:
1-Kendi ülkeleri için ürettikleri (gerçi artık amerika ve avusturalya pazarınada gidiyor)
2-Diğer ülkeler için ürettikleri (Avrupa pazarı)
Kendi ülkeleri için ürettikleri araçlar her bakımdan üst donanım içerdikleri için diğer ülkelerdeki araç sahiplerinin japon standartlarına getirmesidir aslında..
Malın iyisini kendilerine saklayan Japon'ların bu olaya verdikleri isimdir.
Açılımı Japanese Domestic Market, Türkçesi ise Japon İç Pazarı olan performans odaklı köklü bir modifiye akımıdır.
Tofaş modellerinde sticker'ları yapıştırılarak komik duruma düşmek!
Türkiye'de yanlış anlaşılan şey . buluşmalarına japondan çok fiat ,peugeot ,bmw vs katılmaktadır.
Güzel ülkemde çok yanlış anlaşılan modifiye akımı. Japon araçlarına sadece Japonya üretimi olan parçalarla modifiye yapmaktır aslında işin özü. Genelde acayiplikler ülkesiyiz biliyorum ama bu sadece bizde olan bir durum değil yurtdışındaki bazı modifiyeli araçlarda da JDM ibareleri var yani bizden başkalarıda olayı yanlış anlamış. Veya oradakilerde Türk :)
Açılımı Japanese Domestic Market olan modifiye akımı. Kabaca satış politikası olarak tabir edilse de ilerleyen zamanlarda bu kaba sıfattan uzaklaşıp en popüler modifiye akımlarından biri olmuştur. Jdm de ricer tarzı abartı gövde kitleri ve viniller bulunmaz , olabildiğince sadelik ve güzelliğe önem verilir. Motorlara da ayriyeten bir sempati duyulduğundan motorları da güçlüdür. Bu açıklama size anlamsız geldiyse basit bir örnek ile açıklamak istiyorum;

Mesela underground2 de nasıl özene büzene gövde modifiyesine önem veriliyorsa onlar da sadelik ve güce önem vermekteler.

Maalesef ki ülkemizde bu akım tanım ve amacından tam anlamıyla sapmış durumda. Sağda solda , alman -fransız hatta minibüslerin kapılarında bile JDM etiketleri görünebiliyor. Elbette zevk ve araba onların fakat açılımını ve anlamını bilseler böyle bir etiket asla koymazlar.

Neyse, şimdi dış gövde hakkında konuşmak istiyorum. Genelde Volk, Work gibi jant markaları tercih edilmekte ve hafif modifiyeli tamponlar, karbon fiber kaput ve spoilerlar kullanılır. Turbo olmazsa olmazları bir parçadır.

Buraya uzun sayılamayacak kadar kısa olsa da jdm üzerinde durmaya çalıştım , ne yazık ki jdm denildiğinde akla modifiyeli JZA80 ler BNR34 ler EK9 lar gelse de de ülkemizde maalesef böyle jdm tarzı araçlar bulunmamakta...
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri