• / 2
Özellikle son 10 yıldır iyiden iyiye ortaya çıkan durumdur.
"Aman Ali Rıza Bey turbo takmayalımda ağzımızın tadı bozulmasın" zihniyeti ile hayvan evladı gibi tüketen 1.6 atmosferik motorlu araba üretmeye ne kadar daha devam edeceksiniz? Elin Alman'ı, Fransız'ı, Koreli'si bile motorda, malzemede ve teknolojide neyi nasıl yapsak derdiyle yanıp tutuşurken, capon kardeşlerimiz "soran olursa bizi vtec dersin, nsx dersin" diye kandırıyorlar. Ama nereye kadar? Özellikle Toyota ve Mitsubishi bildiğin "kartondan araba"yapıp satıyorlar. 10-15 yıllık motor ve mühendislik teknolojisi ile zaten istesende sorun çıkartamazsın be takaşi kardeş. Ne yeni Nsx'in ne de gelecek yeni Supra'n tasarımdan başka hiç birşey vadetmiyor mesela. Hazıra dağ dayanmaz derler. Yeter artık miras yediğiniz!!! Adam gibi kaliteli malzemeden, yeni teknolojiden ve güvenlikten ödün vermeyen araba üretin.
Sayanora, Allah'a emanet olun!

Not: Honda Spor, Vtec Daire Başkanı

Edit Akbayram: "Kartondan araba" genel olarak kaportası tırt olan arabalara deniliyor.
Örnek olarak Toyota Urban Crusier'ı verebiliriz. 2009'da sadece 3 yıldız almıştır.
Hadi onu geçtik yeni Honda Civic 4 yıldız aldı. Hadi buyur burdan yak!
Burda da tam olarak bu anlamda kullanılmıştır.
Yani evet japonlar artık maalesef KARTONDAN araba üretiyorlar.
Edit 2: Onca konuşulacak konu varken kaporta ve karton muhabbetine indirgenmiştir.
1.6 motorları, taş plastik konsolları, mağara devri elektronik aksamları konuşmayın sakın.
Ama çarpışma testi en önemlisi, sonuçta japon hariç herkes 2-3 yıldız alıyor ya! Tey Allah'ım ya

SON DAKİKA GELİŞMESİ:
Yeni kasa FC5 Honda Civic'lerde C sütununda kendiliğinden oluşan göçüğünde araba tarihine
kahverengi harflerle yazıldığını unutmayalım. Evet "artık" kartondandır!
Yanlış anlaşılmaya müsait cahil başlığıdır. Saman gibi araba karton gibi araba ne kardeşim ? Bu şey gibi abi araba bassat yav amma ford yol tutuşu başka yav gibi kulaktan dolma gereksiz bilgiler gibi.
Veya arabanın kaportasına tık tık vurup ince bu yea ölürsün bunla demek gibi. Neyse bu ayrı konu
He eleştirilecekse iç malzeme kalitesi çağ dışı motorlar eleştirilmelidir ki eleştirilmiş.
Sözlükte görmeyi özlediğimiz türden bir başlıktır. Konuyu hemen kapatmaya yönelik değil üzerine konuşmaya yönelik çabalarsak faydalı olur. Onun dışında; bence de.
Yani üzerinde konuşulması gereken konudur elbet ama öncelikle 'kartondan araba' derken ne denilmek istendiği açıklansa daha iyi olur dediğim başlıktır.

Konu güvenlikse Japonlar güvenlik konusunda iyi otomobil üretiyorlar, bunu çarpışma testi sonuçlarından anlayabiliriz. Konu eski motorlarsa bunu savunan iki üretici var Toyota ve Mazda. Mazda Skyactiv ile yoluna devam ederken, Toyota hibrit üzerine yoğunlaşmayı tercih etti. Bilemedim, hangisi söylenmek istenmiş?
Konu premium segment ise yapyanlıș önerme, konu fakir spec segment ise doğru önerme. Tıpkı birkaç istisna dışında diğerleri gibi.

Peşin edit: Fakir spec mecburen rocks.
Genel olarak tüm otomobiller samanlaştığı için çok da şaşırılmaması gerek bence. Ama yine de insan diyor nerede o eski Japonlar azizim. Bıçak kemiğe dayanınca otomobil değiştirme geleneği baş gösterdi. Kendi iç pazarı otomobillerine ağırlık vermeye başladılar. Önceden Japonların sahip olduğu en iyi biz olacağız anlayışından çok Avrupalılar ne yaparsa yapsın, biz batmaya yakın değiştiririz anlayışı hakim. Nissan'ı hariç tutuyorum da, özellikle Mitsubishi ve Subaru 2000lerin başlarındaki verimliliğe sahip otomobiller üretiyorlar. Daihatsu gibileri de daha fazla dayanamayıp evlerine döndüler. Diğerlerinin de sonları yakındır.
Makyajlı Corolla'nın iihs'den "top safety pick + " aldığını bilmeyen yazarın iddiasıdır.
Kaportasını çarpışma testlerini iç trimlerini falan bilmem ama motor konusunda söyleyeceklerim var. İlk vtec üretilmesinin üzerinden yaklaşık 30 yıl geçmiş. Honda hala 30 yıllık teknolojiyi ufak tefek değişiklerle yok ayvitek yok vayvitek diyerek satmaya çalışıyor ve ne hikmetse hala müşteri bulabiliyor. Kaç yıllık motor üreticisi turbo benzinli motorunu daha bu yıl piyasaya sürdü ve dizel motor konusunda ellerinde bir şey yok. 30 yıllık mazisi olan taş devrinden kalma motor bi zahmet arıza çıkarmasın zaten.
Öncelikle 1.6 motor muhabbetini geçelim isterseniz. Millet tüm dünyayı Türkiye zannediyor. Adamlar koyuyor camry'ye 2.5, 3.5 litre motor, sorun morun kalmıyor(23bin$).Zaten dertleri motor yapmak değil ki adamlar hibrite,elektiriğe oynuyorlar,motor teknolojilerinde 10-15 yıl ilerideler. Asıl turboyla arabanın canını alırcasına sıkıştırmak üstün mühendislik(?) değildir. Güvenlik konusunda japonlar yıllardır iihs'den güzel notlar alıyorlar. Toyota'da güvenlik standart alt üst donanım farketmiyor. Malzeme konusunda hiç kalitesiz olduğunu düşünmüyorum.Plastik yumuşak değil,krom kaplama yok, saat casio saati diye kalitesizmi oldu. Zaten hep bu And denen heriften sonra malzeme kalitesi algısı yumuşak plastik algısına döndü.Kestane kasa corollaların bile konsolu bugün yeni alınmışçasına çatlaksız,yırtıksız kalabiliyorsa işte ben bu malzemeye kaliteli derim.
ornek olarak;

2000 model bir honda ile 2000 model bir vw'i yan yana koyun. dosemelerini, trimlerini, torpidosunu minciklayin. minciklarken fazla rafine olmayin ama. honda kesinlikle daha diri duruyordur.

bu 20 sene sonra bu zamanda uretilen otomobiller icinde ayni olacaktir. boyle saman mi olur?

  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir