japonların ürettikleri arabaları satın almaları sonucunda ortaya çıkmış olan durumdur. ithal otomobil kullanmama geleneği çok uzun zamandır kendilerinde bulunuyor zaten, jdm gibi akımlar da bu sebepten dolayı ortaya çıkmış diyebilirim.

son 6 aylık dönemde japonya'da en çok satan marka toyota, otomobil ise toyota prius olmuş. toyota'yı takip eden firmalar ise sırasıyla: Honda, Suzuki, Daihatsu, Nissan, Mazda, Subaru, Mitsubishi, Isuzu takip etmiş. ancak ve ancak merdeces kendisine ilk 10'de yer bulabilmiş.

adamların kendi ekonomilerine yaptığı katkıyı görüyor ve kıskanıyorum.
milli irade bu olsa gerek.
adamlar haksız da değil. sağlam otomobilleri var nası olsa. olması gerekeni yapmışlar.
gelenek gibi gelenektir, olması gerekendir.
yerli otomobil üretiyorlar mı? evet. yerli otomobil kullanıyorlar mı? evet. arabalar sağlam mı? evet. ne duruyorsun, toyota alsana.
Kendilerine has pazar dinamiklerinden kaynaklanan bir durum. Bildiğiniz üzere Japonya'da Kei Car olarak adlandırılan vergi avantajlı otomobiller satılıyor ve bunlar adet bazında dilimi dolduran en büyük segment. Bunlar motor hacmi ve dış ölçüler bakımından dış pazarda kârlı olmayan araçlar, yani japonlardan başka kimse bunları üretmez. Bu yüzden dışarıdan araç ithal edip rekabetçi olabilmek zor. Üstelik denizaşırı bir ülke olduğu için taşıma maliyeti de cabası..
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri