yeryüzünde belki de fanboyu en çok olan otomobil ailesidir. Dayanıklı olmaları ile bilinirler. Genelde çok ağır arabalar yapmazlar. Drift'i meşhur etmiş bir milletin drift yapması meşhur otomobilleri vardır. motorları da çok dayanıklı olmaları ile bilinir. fakat içeride çok da kaliteli malzemeler kullanıldığı söylenemez. Yine de hızlı arabalardır. Tasarımda ise bir dedikleri bir dediklerini tutmaz. Yani bazen çok sade bir tasarım ile karşımıza çıkarken bazen abartılı, dikkat çekici bir tasarım dili de kullanabilirler.

Nissan GTR, Lexus LFA, Toyota Ae86, Mazda Mx-5 gibi birçok efsane modele tanık olmamızı sağlamışlardır.

(bkz: honda)
(bkz: nissan)
(bkz: Infiniti)
(bkz: lexus)
(bkz: Mazda)
(bkz: Subaru)
(bkz: suzuki)
(bkz: Toyota)
(bkz: Mitsubishi)
tuning'e en yatkın motorları ile bilinen, efsane otomobil ailesidir.
bozulmayan arabalardır. dahası var mı? adamlar bozulmayan arabalar yapıyorlar yani mekanik konusunda aşmış gitmişler.
Kolay kolay bozulmazlar mekanik olarak mukemmeldir ayrica ic mekanda sert plastik kullandiklari icin yok orasi cizildi yok burasinin rengi atti gibi derdiniz olmaz 15 sene sonra ayni ic mekanla karsilasirsiniz.
yurtdışına ihraç için 765 dolara (yaklaşık 2000 lira) satılan 2002 model 116000 kilometrede taş gibi bir Toyota crown'un dahil olduğu aile.
www.beforward.jp/toyota/crown/bf646895/id/771016/

ağlayacağım artık ya... ülkemde her türlü vergi yükü altında ezilerek, (ayağımı yerden kessin mantalitesiyle) en az 10000-15000 lirayı yürüyebilir durumda 25-30 senelik uçan teneke sıfatlı yerli araçlara, kalamata avrupa araçlarına enayi gibi, keriz gibi bayılıyoruz, paramızı çere çöpe gömüyoruz ama,

toplam 5500 lira masrafla yukarıdaki japon prensesini ülkeye getirtemiyoruz. yasal prosedürü, verilebilecek her türlü vergisini geçtim, sağdan direksiyonlu diye muayeneden de geçemiyor. burada bu crown'un değeri olan en az 5 katı parayı çöpe atıyoruz resmen ve elin dickhead rusları, Ukraynalıları bu güzelim prenseslerin ırzına geçiyor. hak mı bu, adalet mi bu?

bizim de böyle güzel araçlara sahip olma hakkımız niye yok be?!
Hardcore kitleye hitab eden araçlar üretirler. Kapı sesi tok olsun, yımışak plastik olsun dertleri olmaz. Yüklemeye gelsin(2jz,4g63), bol bol devir çevirsin(13b,4a-ge,f20c), iyi drifte gelsin ama pistte de güzel dönsün(s2000 güzel bir örnek) diye çabalarlar. Sonuç olarak jdm is love jdm is life.
Yok içinde yumuşak plastik varmış yok bilmemneymiş. Japoncular bunlara bakmaz. Japon otomobili kullanıcısına hitap eder ve araç tamamen kullanıcısına bağlıdır. Bu yüzden ruhlu otomobil diyebiliriz. Alman araca binersin yok dsg bozulmaması için trafikte manuele alıp elle 1. viteste kaldırcakmışız da sonra efendim şöyle yapcakmışızda.... Hani Alman araçları aşırı kaliteli? Ben ne zaman yolda kalan bir araç görsem hepsi Alman. Japon araçlarının değeri maalesef bilinmemekte. Olsun bir bakımdan kullanıcı kitlesi belli. Bu güzel bir şey. Kaliteli araçlardır.
Japonya pazarı için yapılan japon otomobilleri JDM diye geçer ve 180km/h yi geçemez. Hatta Nissan GTR'ın bile jdm versiyonu 180km/h limitlidir. GTR pistte çıktığı zaman limitleyicisini devreden çıkarıyormuş.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri