Jaguar'ın XK modelinden önce ürettiği, lüks coupe'dir.

1996- 2006 yılları arasında üretilen XK8, markanın uzun yıllardan ilk kez ürettiği coupe olduğundan dolayı oldukça önemliydi.

İlk etapta sadece 4.0 litrelik atmosferik ve supercharger destekli (XKS 1998'de çıktı) üretilen otomobil, 2003'teki güncellemede motorlarda da değişiklik gördü. B değişimde 4.0 litrelik motorlar, 4.2 litrelik ünitelerle değiştirildi. Böylece 284 ve 363 bg'lik güç ünitelerinin yerini 300 ve 395 bg'lik motorlar aldı.

O dönem Ford'un PAG bünyesinde yer aldığı için bu otomobilde aynı grubun üyesi olan Aston Martin DB7'nin platformu yer alıyordu. XK8'in coupe ve convertible gövde seçenekleri üretilmişti.

4.0 litrelik supercharger'lı modelde Mercedes'in 5 ileri otomatik şanzıman yer alıyordu, güncellemden sonra bu vites kutusu ZF6 ile değiştirildi.

Zamanı için çok güzel bir otomobildi ama sürüşü XK kadar sıkı değildi. Ayrıca otomatik şanzımanı da biraz hayal kırıklığı yaratıyordu. Yeteri kadar hızlı olmayan XK8 tüm bunlara rağmen Jaguar'a büyük bir imaj kazandırmış, markanın Porsche ve Mercedes SL gibi modellerle rekabet etmesini sağlamıştı.

Yerini Jaguar XK'ya bıraktı...
Geçtiğimiz yaz yani 2016 yazında şuandaki aracımı almadan önce az kalsın alacağım araç idi. 1997 model 4.0 henüz 40.000 km civarındaydı. Üzülerek vazgeçmiştim o zaman, ülkemiz şartlarında bakması oldukça zor olduğu yüzünden kendisiyle ilişkimiz yürümedi.

Neyse aldığım araba sayesinde sözlükle tanışmış olmam yaralarımı biraz sardı.
Zamanı için tasarım olarak harika görünen bir otomobildir. V8 motorlarının sesi efsanedir.
Bu arabanın radyosunu sök yerine dokunmatik multimedya tak arabayı 2017 diye satarsın. Adamlar dehşet tasarım yapmışlar takdir ediyorum
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri