Jaguar'ın XK8 modeli yerine ürettiği coupe modelidir.

2006- 2014 yılları arasında üretilen bu güzel coupe Jaguar'ın tasarım direktörü Ian Callum tarafından tasarlanmıştır. Kendisi aynı zamanda Aston Martin Vanquish ve DB9'un da tasarımcısı olduğu için iki otomobil arasında görsel olarak büyük benzerlik olması normaldir.

İlk olarak 4.2 litrelik, XK8'den kalan atmosferik motorla üretilen otomobil 300 bg güç üretiyordu. Daha sonra küçük blok V8 motorla 254 bg'lik üniteyle de satılmaya başlandı.

İlerleyen dönemlerde 4.2 litrelik motorun supercharger beslemeli versiyonu XKR satılmaya başlanmıştı. Alman rakipleriyle rekabet etmesi için geliştirilen bu otomobil Jaguar'ın başarılı bir şekilde eski günlere geri döndüğünü gösteriyordu.

İngiliz üretici daha sonra XK'nın özel versiyonlarını da üretmeye başladı. 2009'daki güncellemeden sonra 4.2 litrelik motorlar yerini 5.0 litrelik ünitelere bıraktı. Baz model 385 bg güç üretir hale gelirken R modeli 510 bg, sınırlı sayıda üretilen XKR-S ise 550 bg ile dikkat çekiyordu. 2011'de otomobil küçük bir makyaj gördü.

Son dönemlerin en güzel tasarımlarından birine sahip olan XK serisi tamamen alüminyum şasiye sahipti ve sürüş özellikleriyle öne çıkan bir modeldi.

Bugünlerde hala adından söz ettiriyor ve Jaguar'ın yerini bir modelle doldurmasını bekliyoruz...
her zaman için gönüllerin jaguar'ı olacak otomobil. kim ne derse desin, çok güzel.
Ne yazık ki Jaguar tarafından yerine bir model üretilmeyeceği söylenen otomobildir. Üzücü...
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri