Jaguar'ın ilk elektrikli otomobilidir. Aynı zamanda premium bir Avrupalı üreticinin ürettiği ilk elektrikli SUV unvanına sahip olduğu için Jaguar açısından önemi büyüktür.

Tanıtımı Cenevre Fuarı'nda yapılacaktır.

Jaguar’ın iki yıl önce gösterdiği I-Pace konseptine oldukça benzer tasarıma sahip olan otomobil tamamen alüminyum bir platforma sahip. İki adet elektrik motoru ön ve arka akslara konumlandırılmışken, batarya paketi aks arasında, tabanda yerleştirilmiş. Bu şekilde ağırlık dağılımı 50/50 ön/arka şeklinde ayarlanabilmişken otomobilin ağırlık merkezi F-Pace’e göre tam 130 mm daha alçak.

4682 mm uzunluğundaki otomobilin aks aralığı 2990 mm; bu değer kompakt boyutlarına göre hayli fazla ve bu kendini geniş iç mekanda gösteriyor. Hatta Jaguar otomobilin Porsche Cayenne’e göre 30 mm daha fazla diz mesafesine sahip olduğunu açıklıyor.

Coupe gibi olan tasarım Jaguar’ın üretime geçmeyen CX-75 modelinden esinlenilmiş. 0.29 cd rüzgar direnç katsayısı Jaguar’ın rüzgar tünelinden ne kadar çalıştığını gösteriyor. Aktif ön ızgara, gövdenin içerisine gömülmüş kapı tutacakları, arka spoyler gibi detaylar bu değerin yakalanması için düşünülmüş detaylardan bazıları. Alçak tavan yapısı ise Jaguar tasarım direktörü Ian Callum’un konsepte benzer olarak ele aldığı detayların başında geliyor.

Her ne kadar tavan alçak bir yapıda olsa da otomobilin alçak yapısı sayesinde baş mesafesinde herhangi bir sıkıntı bulunmuyor. 968 mm’lik arka baş mesafesi sınıfına göre son derece yeterliyken 656 litrelik (1463 litreye kadar genişletilebiliyor) bagaj hacmi bir üst sınıftaki SUV modeller kadar geniş.

Biri önde, biri arkada olmak üzere iki elektrik motoru sayesinde dört çeker sistemiyle donatılan otomobil 400 bg güç ve 696 Nm tork üretiyor. 38 kg ağırlığıyla son derece hafif olan elektrik motorları sayesinde otomobilin 0-100 km/s hızlanması 4.8 saniye sürüyor.

90 kWh kapasitesindeki lityum iyon batarya sayesinde I-Pace’ın menzili WLTP standartlarına göre 480 km olarak veriliyor. Otomobil 100 kW (DC) yüksek hızlı şarj istasyonundan 40 dakikada bataryasının yüzde 80’ini şarj edebiliyor. Standart 7 kW şarj istasyonu ise yaklaşık 10 saatte bataryayı şarj ediyor, bu daha çok gece şarja etmek için düşünülen bir alternatif. Markanın halka açık mekanlarda konumlandıracağı 50 kW şarj istasyonuysa 1 saat 25 dakikada bataryaları doldurabilecek.

Jaguar I-Pace’in üretimi, E-Pace modelinin de üretildiği Avusturya’daki Magna Steyr fabrikalarında yapılacak. Aracın satışınaysa Temmuz’da başlanacak.

I-Pace’in Türkiye’ye gelişiyse yine Temmuz’da olacak. Otomobilin satışı lansmandan hemen sonra satışları başlayacak ancak şimdilik fiyatla ilgili bir bilgi yok elimizde...
Tesla Model X'in iki modelini de tokatlamıştır..
marka yüzünü kaybetmeden elektrikli versiyona geçebilen nadir araçlardan. takdir edilesi.
Türkiye fiyatları aşağıdaki gibi olan elektrikli otomobildir.

I-Pace S: 539.411 TL
I-Pace SE: 580.867 TL
I-Pace HSE: 626.469 TL
I-Pace First Edition: 672.071 TL.
2019 Yılın Otomobili (Car of the year 2019) ödülünü kazanmış ilk Jaguar modeli olmuştur.

Markanın ilk elektrikli modelinde böyle bir ödül kazanması ne kadar doğru bir hamle yaptığını da gösteriyor. Ne demişler: Doğru zamanda doğru yerde olmak önemlidir.

Kendilerini tebrik ediyoruz.
Test sürüşü kazanan arkadaşımı borusan’dan binlerce kez aramalarına yol açan, haftasonu gittiğimizde ise araç yok dedikleri araçtır kendileri
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri