Bagajı acayip derecede kullanışsız olan SUV. fotoğraflarını paylaşacağım. Hem kullanışsız bir cisim konulmuş ortaya hem de hacmi küçük.

Deri döşeme tercihi yapmadığınız taktirde gelen plastik döşeme gerçekten çok kötü. Dacia mı jaguar mı karar veremiyorsunuz. Koltuklar çok güzel, hem ana şefkati hem de sportiflik hissi her daim var.

Mültimedyasıyla çok ilgilenemedim çünkü o sıralar aracı virajlarda dışarı taşırmaya uğraşıyordum ama asla yapmadı. Esp güzel tutuyor ama ona gelene kadar araba zaten yere çok iyi basıyor.

Akselerasyonu 431 nm tork sayesinde aklınıza gelebilecek en iyi seviyede. Bir SUV için böyle bir ivmelenme beni şaşırttı. 1700 kglık bir cismin bu kadar atik olması çok güzelken korku da yaratabilir ama korkacak hiçbir şey yok.

Bizden önce baya bi zorlanan frenlerin artık kokusunu dahi alırken gayet yeterli ve tatlı fren hamleleri yapılabiliyordu. Tabiri caizse arabanın anasını ağlatmışlardı bizden önce ama yine de gık demedi. He tek gık sesi esp'den geliyor.

Uzun çukurlarda art arda gelen çukurlarda veya tümseklerde asla rahatsız eden bir durum yok.

Ani değişen eğimlerde de gövde salınımı çok iyi kontrol ediliyor. Yani ön taraf sönümleyip arka taraf da o eğime geldiği an araba kuğu gibi süzülüyor ve yere deli gibi tutunuyor o sıralarda. Arabayı çok uğraşsam da arkasını kolay kolay getiremedim. Kafadan kayma gibi bir eğilim de zaten yok. Akıllı 4 çeker mutlaka iyi müdahaleler yapıyor. (Sizin hissetmediğiniz)

Cam kumandaları kapının üst tarafında. Kapı üstleri diye tabir ettiğimiz yerde direkt. Biraz alışma süreci gerektiriyor bu da.
tümünü gör
ilgili galeri