Bugün, aracın Türkiye lansmanı dahilinde kullanmaya fırsat bulduğum otomobil. Öncelikle belirtmeliyim ki sektördeki birçok SUV gibi ne ağır ne de hantal hissettiriyor. 2 litrelik mütevazı dizel motoruna rağmen, 431 Nm'lik tork değeriyle oldukça atik bir eğilimi var ve seyir esnasında araba oldukça heybetli hissettiriyor ve sürücünün özgüvenini pompalıyor.

Birkaç virajda arabanın limitlerini zorlayıp, sürücüyle nasıl iletişime geçtiğini merak ettim. Dikkatimi ilk çeken direksiyon tepkileri oldu. Zaten sürekli korkunç derecede devreye giren ESP, herhangi bir kayma eğiliminde direksiyon hareketlerini kısıtlıyor ve doğru düzgün kontra bile vermeye gerek kalmadan arabanın çizgisini hemen düzeltiyor.

Bu yüksek ve ağır(1700 kg) olmasından kaynaklı oluşacak gövde salınımını minimum eforda kontrol etmeye yaradığı gibi aynı zamanda da bir nebze sürüş zevkini maalesef etkiliyor. Ancak bu söylediğim kesinlikle direksiyon tepkilerini sevmediğim gibi anlaşılmasın bilakis özellikle ani atalet momenti değişimlerinde arabanın genel olarak ne anlatmaya çalıştığını anlamak gayet mümkün.

Sonuç olarak bir servo direksiyona göre oldukça mükemmel diyerek bitirmem lazım ancak bundan pek emin değilim çünkü satış temsilcisine direksiyon mil tahriği servo mu diye sorduğumda hayır cevabı aldım. Ancak kaputu açtığımda bir hidrolik sıvı rezervuarı da göremedim dolayısyla hidrolik de olmadığından kesinlikle eminim! Amma detay yaptın ha diyenlere direksiyon on numara diyerek karşılık vereyim:)

Sevdiğim bir diğer özellikse aracın amortisörleri oldu. Önde alışık olduğum çift salıncaklı düzenleme işini oldukça iyi yaparken, beni asıl şaşırtan nokta arka süspansiyonlar oldu. İlk bakışta normal bir bağımsız çok bağlantılı sönümleme gibi gözükse de, sonradan öğrendiğime göre iki eksenli sönümleme yapabiliyormuş. Yani serbestlik derecesi(degree of freedom) sadece y(yukarı-aşağı) eksenindeki hareketle kısıtlı olmayıp aynı zamanda belli bir orana kadar x(sağ-sol) ekseninde de sönümleme yapabiliyor bu da arkayı her türlü akselarasyonda veya çukurda oldukça stabil yapıyor.

Artan rekabet ve ucuzlayan malzeme maaliyeti ve arzının yaygınlığından, F-Pace'de de Alüminyum bir şase ve motor bloğu görmek mümkün olmuş. XF'le aynı şase üzerine inşaa edilmiş olması da Jaguar'ın bu yapıya güvendiğinin önemli bir kanıtı bence.

Genel olarak fazla ESP müdahalesi dışında oldukça beğendiğim bir otomobil oldu ve yeni sahiplerinin kazasız belasız kullanmasını temenni ederim. Evet pahalı ama maalesef herşey parasına göre... Cebinizde paranız varsa; arazi,kar, dağ sevdalısıysanız ve farklı bir otomobil istiyorsanız sizin için olay bitmiş.
tümünü gör
ilgili galeri