Jaguar'ın ikinci SUV modeline verdiği addır, otomobil geçen hafta tanıtılmıştır.

Jaguar'ın da diğer markalar gibi SUV rüzgarına neden kapıldığını anlamak zor değil. Her ne kadar sevmiyor olsak da bu sınıf tüm dünyada giderek yükselen satış rakamları anlamına geliyor. Porsche bugün sevdiğimiz modelleri üretebiliyorsa bunu inanılmaz sayıda Cayenne ve Macan satmasına borçlu. Aynı şekilde Maserati de Levante piyasaya çıktığından beri satış rekorları kırıyor, Bentley de keza aynı şekilde.

F-Pace Jaguar'a gerçekten iyi bir ivme kazandırmıştı, şimdi bu daha da ulaşılabilir bir model olan E-Pace ile devam edecek. Aracın rakipleriyse BMW X1, Audi Q3 ve Mercedes GLA gibi otomobiller.

E-Pace JLR grubunun D8 platfomu üzerine şekillenmiş bir otomobil. Yani Land Rover Discovery Sport ile aynı platformda üretiliyor, zaten üretim yeri de aynı: Avusturya, Magna Steyr fabrikası.

4345 mm uzunluğundaki otomobilin genişliği 1984 mm, yüksekliği 1649 mm, aks mesafesiyse 2681 mm. Rakiplerine göre biraz daha kısa olan E-Pace’in bagaj hacmi 480 litre ile oldukça geniş ama rakipler de bu konuda oldukça güçlüler. E-Pace'in boş ağırlığı 1700 kg ile çok da hafif sayılmaz.

Şimdilik 2.0 litrelik dizel motorun 150, 190 ve çift turbo destekli 240 bg'lik motor seçenekleri E-Pace'de yer alıyor. Benzinli olarak da yine 2.0 lt, turbo 300 bg'lik bir alternatif sunuyorlar. Tüm modeller dört çekerken sadece 150 bg'lik en alt seviye sayılacak motorda önden çekiş sunuluyor.

Kabinde diğer Jaguar modellerine benzer çizgiler görebiliyoruz. Sadece kokpitin dışına çıkan vites topuzu yerine daha geleneksel bir topuza yer verilmiş. Vites demişken araçta 150 bg'lik dizelde 6 ileri manuel şanzıman alınabilirken diğer modellerin tamamında 9 ileri otomatik şanzımana yer verilmiş.
Nereye sakladiniz lan yakisikli jaguar on tasarimini diye cigirdigim yeni tomofil.
Barrel Roll videosu için:

www.youtube.com/watch?v=9yatAJVA_4E
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri