Jaguar'ın efsanevi yarış otomobilidir. 1954- 57 yılları arasında üretilmiş, C Type modelinin yerini almıştır. D Type, Jaguar'a 1955, 56 ve 57'de Le Mans 24 Saat galibiyeti getirmiştir.

C Type'ın 3.4 litrelik sıralı 6 silindirli motoru, D Type'da daha sonraki Jaguar modellerinde de sıkça görülecek 3.8 litrelik, sıralı 6 silindirli motorla değiştirilmiştir. Toplamda 87 adet üretilmiştir, bunların 16 tanesi yol versiyonu olan XKSS modelidir.

D Type'ın en önemli özelliği üretildiği yıla göre çok ileri teknoloji bir otomobil olmasıdır. Monokok şasisi, tamamen alüminyumdan üretilmiş, dört lastiğinde disk fren bulunan, motoru da yien alüminyumdan üretilmiş bir otomobildir.

Gövdesi son derece aerodinamik şekilde tasarlanmış ve Mulsanne düzlüğünde Ferrari'leri geçmek için özel çaba harcanmış, 1955 yılı için ön kısım uzatılmıştır. Kabinin hemen arka kısmında bulunan yüzgeç görünümündeki kanat yüksek hızlarda stabiliteyi sağlamak için yerleştirilmiştir.

D Type'ın ilk galibiyeti, 1955 yılında, olaylı, 82 kişinin öldüğü Le Mans'da gelmiştir. Bu galibiyet İngiliz pilot Mike Hawthorn tarafından elde edilmiş olup, büyük kazada D Type önemli bir rol oynamıştır.

Kazadaki rolü kısaca şöyle: Hawthorn tur bindirdiği Austin Healay'nin önüne geçtikten sonra pite yönelmek için çok sıkı bir fren yaparak direksiyonu sağa kırar. Disk fren teknolojisine sahip D Type sorunsuz yavaşlar ama arkasındaki Healey durmayacağını anlayıp sola dorğu yönlenince arkasından gelen, Pierre Levegh pilotajındaki Mercedes ile çarpışır ve Mercedes saate 240 km/s gibi bir hızla havalanarak seyircilerin arasına dalar...

Jaguar fabrika takımı olarak 1956'da yarışladran çekilmiş olsa da D Type son Le Mans galibiyetini ilk 2 sırayı elde ederek 1957'de yakalar.

D Type'da kullanılan motor, şasi ve fren teknolojisi daha sonra başka bir efsane yol otomobili E Type'da kendini göstermiştir...
döneminin durdurulamayan otomobili. bir çok insanın ölümüne sebep olması bile yetenekli olmasından kaynaklanmaktadır. adamlar yıllar önce işin bug'unu bulmuşlar, ben bu otomobile öyle bakıyorum.
döneminin süper kahramanıdır dedem. hem dayanıklı, hem aerodinamik hem de hızlıdır. döneminin ilk disk frenlerine sahiptir. otomobil dünyasına döneminde yön vermiştir.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri