1971 doğumlu kanadalı dünya şampiyonu eski formula 1 pilotu.

profesyonel kariyerine 1989'da italian formula three championship'te yarışarak başlamıştır. takip eden 2 yıl daha aynı kategoride yarıştıktan sonra sırasıyla,
1992'de all-japan formula three championship, all-japan sports prototype championship ve toyota atlantic championship,
1993'te toyota atlantic championship ve formula three macau grand prix,
1994 ve 1995'te ise ppg indy car world series'te yarışmış, bu dönemde sadece bir tek kupa kazanabilmiştir.

1996'da formula 1'e adım atmış ve hemen ertesi sene 1997'de dünya şampiyonu olmuştur. 2006 yılına kadar sürdürdüğü formula 1 kariyerinde kayda değer başka bir başarı elde edememiş, 2007'de kulvar değiştirerek nascar yarışçısı olmuştur. o zamandan günümüze kadar da nascar ve le mans serilerinde şansını denemektedir ancak şampiyonluğu bulunmamaktadır.
geçtiğimiz günlerde cnn'e verdiği röportajda "f1 eskiden olduğu gibi çılgın olmalı. f1 gökyüzünün limit olduğu bir laboratuvardır." diyereke hislere tercüman olmuş formula 1 pilotudur.

cnn - kaynak
türkçe kaynak
lewis hamilton gibi çaylak yılında şampiyon olmaya çok yaklaşmış ve ardından formula 1 deki ikinci yılında şampiyonluğa ulaşmış kanadalı pilot.

1996 yılında yapılan ispanya gpsinde, michael schumacher tarafından geçilmesi üzerine yarış sonunda , "michael beni geçtikten sonra o kadar hızlı uzaklaştı ki durduğumu sandım" cümlesiyle efsane bir söze imza atmıştır.
Dünyanın en çok sevilen pilotlarından Gilles Villeneuve'ün oğludur.

1995'te Indy 500'ü kazanarak, en genç Indy 500 galibi olmuş, aynı yıl bu şampiyonayı şampiyon olarak noktalamış, 1996'da F1'e Williams ile gelerek şampiyonada ikinci olmuş ve 1997'de de F1 Dünya Şampiyonu olmuştur.

Daha sonra kariyeri biraz karışık şekillendi ve Villeneuve'ü birçok farklı seride yarışırken gördük. Bunlar dışında elde ettiği en önemli başarı 2008'de Peugeot ile Le Mans'ı 2. olarak bitirmiş olmasıdır...
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri