1969, 1971 ve 1973'te Formula 1'de dünya şampiyonu olmuş efsanevi İngiliz (İskoç) pilottur.

Formula 1'de 99 yarışa katılmış, bunların 27'sini kazanmış, 43 podyum ve 17 pole pozisyonu elde etmiştir. Üç kez Monaco GP'sini kazanmıştır: 1966, 1971 ve 1973.

1965-1973 yılları arasında F1'de yarışan Stewart zamanının en hızlı pilotlarındandı. Çocukluğunda disleksi hastalığıyla yüzleşmek zorunda kalmış ve birçok zorluk çekmiştir. Daha sonra atıcılık konusunda kendini geliştirmiş, İngiltere adına Yaz Olimpiyatlarına gidecek kadar sıkı bir kariyer elde etmiştir.

Daha sonra 1960'da katıldığı bir otomobil yarışıyla yarış kariyerine başlamış ve doğru yolu bulmuştur.

Stewart'ın en büyük özelliği diğer pilotlardan farklı olarak sporun güvenliği için gerek pilotluğundan gerekse emekliliğinde fazlasıyla emek harcamış olmasıdır. Hatta F1'in bugünkü güvenlik standartlarına gelmesinde Stewart'ın çok büyük rolü vardır. Bunun en büyük nedenlerinden biri 60'lı yıllarda F1'de çok sayıda pilotun hayatını kaybetmiş olmasıdır. Stewart'ın yarıştığı dönemde çok saydı duyduğu Jim Clark, en çok sevdiği dostu Jochen Rindt ve kardeşim olarak nitelendirdiği Francois Cevert gibi isimleri kaybetmesi onu derinden etkilemiştir.

Özellikle takım arkadaşı genç Cevert'in, 1973 Amerika GP'sinde (bu Stewart'ın son yarışıydı) hayatındaki en büyük travmalardan biri olarak tanımlamıştır. Stewart, Cevert'i öğrencisi olarak görüyor, Tyrell takımında kendisinden sonraki şampiyon olarak onu yetiştiriyordu. Bu amacına hiçbir zaman ulaşamadı.

Stewart F1'den pilot olarak çekildikten sonra 1997 yılında Stewart Grand Prix adındaki takımla bu defa takım patronu ve sahibi olarak spora geri dönüş yaptı. Ford motoru ve Barrichello ile Johnny Herbert pilotajındaki takım 1998 yılında tarihindeki tek galibiyeti elde etti. Takım daha sonra 2000 yılında Jaguar Racing olarak hayatına devam etti, en son da zaten 2005'te Red Bull Racing şeklini aldı.

Jackie Stewart tüm şampiyonluklarını Ford DFV motoruyla kazandığı için markayla her zaman yakın ilişkiler içinde oldu. Spordan çekildiği zaman bile marknın temsilcisi olarak çalışmış, reklamlarında rol almış, güvenlik konusunda Ford'a yardımcı olmuş ve çeşitli modellerinin gelişiminde şasi mühendisleriyle birlikte aktif şekilde çalışmıştır.

2001'de Şövalye nişanı alarak Sir lakabına sahip olmuştur.
tümünü gör
ilgili galeri