Son zamanlarda üzerinde çalıştığım bir ileri sürüş tekniği.

Basitçe anlatmak gerekirse: Dışarıdan apex'e doğru kapanırken fren gücü kademeli olarak azaltılır. Apex noktasında ise fren tamamen bırakılır, Apex'i geçip dışarı doğru açılırken ise gaz pedalına basmaya başlanır ve aynı frenleme de olduğu gibi kademeli olarak gaz pedalına basış kuvveti arttırılır.

Böylelikle viraj yarıçapını küçülttüğümüz gibi, daha geç fren yapma imkanı bulabiliriz. Ayrıca dışarıdan görüldüğü kadar kolay değildir. Özellikle ilk başlarda frenlemeyi ayarlayamadığım için çok fazla oversteer yaşamıştım.
Tam kıvamını tutturamadığım, ya çok yavaşladığım yada yeterince yavaşlamadığım için kaydığım tekniktir. Doğru yapılırsa fren noktanızı bir miktar ileri taşıyabilirsiniz. Ecnebilerin dilinde trail braking olarak bilinir
virajlarda ne fren ne de gaz kullanmadığım için hiç başvurmadığım teknik. genelde viraj öncesinde gerekli hıza gelmiş veya düşmüş ve viraj çıkışına kadar en az hamle ile ilerleyerek, viraj çıkışı gaza oturma işlemini gerçekleştiririm.
Bunun önemini 2012 de katıldığım bir etkinlikte ralli pilotunu stock aracını, yazılımlı bir araçla yakalayamadığımda anlamıştım.O günden beri çalışıyorum büyük emek ve çaba gerektirir.
Trailbraking olarak bilinen tekniktir. Her zaman olmasa da ihtiyaç olduğunda kullanılmalıdır. Günümüzde bunu sıkça kullanan isimlerden biri Lewis Hamilton'dır.

Bolca pratik gerektirir zira lastiklerin üzerine ekstra yük bindirdiği için yıpranmayı artırır, otomobilin kaymasına neden olur.
yapılamadığında rakiplerinize ne kadar zaman kaybettiğinizi anlayabileceğiniz bir videosu bulunan tekniktir.
Yapılamadığında sizi yolun dışına bile çıkarabilir şöyle ki

Lastiklerde virajı alırken 2 tür kuvvet bulunur :

1 ) Doğrusal (bkz: Longitudinal Force)
2 ) Yanal (bkz: Lateral Force)

Virajda bu kuvvetler Yanal kuvvetler yönünde artar . Ancak siz viraj içinde gaza basar veya fren yaparsanız Toplam yanal kuvvet azalır ve doğrusala doğru kayar böylece virajı dönmek için taşınan kuvvetler değişir ve virajın dışına doğru gidersiniz . Bunun en çok görüldüğü yer Motosikletlerdir 2 teker olduğundan bu daha belirgin hale gelir . Yani fazla fren veya gaz yaparsanız Doğrusal kuvveti arttırırsınız ve size lazım olan yanal kuvveti yitirirsiniz.

Güzel bir görsel bulamadım ama şunu koyayım yine deLong vs Lateral

Kuvvetler
başta öğrenmesi tehlikeli olan tekniktir. yolda denenmemesini özellikle belirtiyorum. kaymak asfaltta arabanın arkası çok çabuk yanınıza gelecektir, tehlikeli olabilir.
Pist ortamında birkaç saatte öğrenebilen hadise. Sokakta kullanılması gereksiz olduğundan denenmemesi gerekir. Ön tekerleklere viraj içinde daha fazla yük bindiğinden doğru kıvam frende yanal limit azalmaz, aksine artar.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri