michelin’in, ulaştırma denizcilik ve haberleşme bakanlığı, jandarma genel komutanlığı ve tüvtürk araç muayene istasyonları ile birlikte yürüttüğü sosyal sorumluluk projesidir.
trafikte sorumluluk hareketi kapsamındaki proje için bir afiş yarışması düzenlendi. ilkokul 4. sınıf öğrencileri arasında gerçekleştirilen yarışmada 100 okuldan 875 eser katıldı.
konuya ilişkin detaylı basın bülteni aşağıda:

--- spoiler ---
ödüller, ulaştırma, denizcilik ve haberleşme bakanlığı, il milli eğitim müdürlüğü, jandarma ilçe komutanlığı ve michelin katılımıyla gerçekleştirilen törenle dağıtılırken; birincilik ödülü kastamonu’ya verildi. kastamonu ili, inebolu ilçesi hüseyin avni ilkokulu öğrencisi habibe tekebaş birinci olurken, ankara ili, haymana ilçesi, çaldağ ilkokulu öğrencisi tülay yazar ikinciliği, bursa ili, inegöl ilçesi toki mehmet akif ersoy ilkokulu öğrencisi feride korkmaz ise üçüncülüğü elde etti.
ödül töreninde konuşan michelin türkiye basın ilişkileri müdürü selen muratoğlu, “michelin türkiye olarak, afiş yarışmamıza eser gönderen tüm öğrencilerimize ve öğretmenlerine, trafik güvenliği konusunda duyarlılık gösterdikleri için teşekkür ediyoruz. ayrıca, yarışmanın kazananlarını kutluyorum. ileride iyi birer tasarımcı veya iletişimci olmalarını temenni ediyorum. michelin olarak, taze zihinlere trafik güvenliği tohumu ekmekten mutluluk duyuyoruz.” dedi.
iyi dersler şoför amca projesi kapsamında 2015-2016 dönemindeki uygulamalar formatör eğitim semineriyle başlarken toplam 10 bin şoföre ulaşıldı. gerçekleştirilen uygulamaların verimliliğini ölçme amacıyla yapılan ön-son test sonuçlarına göre trafik güvenliği, iletişim ve ilk yardım konularında şoförlerin bilgi düzeyinde yüzde 53 artış gözlemlendi. genel sonuçlara bakıldığında, projenin ana hedef kitlesi olan taşımalı eğitim siteminde görevli servis şoförlerinin aldıkları konularında önemli gelişimler yaşandı.
test sonuçlarında, yeni alınan lastiklerin aracın arkasına takılmasının, özellikle yağmurlu havalarda yol tutuşunu artıracağını eğitim öncesinde her 100 şoförden 56’sı bilirken,
eğitim sonrasında bu sayı 80’e çıkmış ve bilgi düzeyinde %88 oranında pozitif iyileşme sağlandı.
servis şoförlerinin ilkyardım konusunda aldıkları eğitimin, bilgi düzeylerinde önemli bir artış sağlandığı da gözlemlendi. 112’yi ararken kazanın olduğu yeri tam ve eksiksiz tarif etmenin öneminin her 100 şoförden 20’si farkındayken, eğitim sonrası bu sayı 50’ye çıkmış ve şoförlerin bilgi düzeyinde %150 oranında pozitif iyileşme sağlandı.
düşük olduğu tespit edilen pedagojik bilgi düzeyi ve iletişim becerileri kapasitesi, verilen eğitimlerle artırıldı. buna göre eğitim öncesi her 100 şoförün 62’si pedagojik bilgi ve iletişim kategorisi sorularına doğru yanıt verirken, eğitim sonrası bu rakam 91’e çıkmış ve şoförlerin bilgi düzeyinde %48 oranında pozitif iyileşme sağlandı.
projenin önemli bir diğer önemli ayağı da, eğitimcilerin ilkokul öğrencilerine verdiği eğitimlerdi. ankara, bursa, kastamonu, kayseri, kütahya, manisa, mersin, samsun, sivas, tekirdağ illerinde, toplam 100 ilkokulda, yaklaşık 7 bin öğrenciye doğrudan eğitim, proje okullarına ve bölgedeki diğer okullara eğitim ve iletişim materyalleri dağıtılarak toplam 107 bin öğrenciye bilgilendirme faaliyetleri gerçekleştirildi.
--- spoiler ---
ülkede çocuklar namına güzel şeyler de oluyor dediğim vaka-i hayriye.
taşımalı eğitim sisteminde öğrenci taşımacılığı yapan şoförlerin trafik güvenliği, ilk yardım ve iletişim becerileri konusunda bilgi ve becerilerini artırarak, bu şoförlerin kapasitesinin geliştirilmesi yönünde verilen eğitimlerin bütününü kapsayan proje.

Proje, Trafikte Sorumluluk Hareketi kapsamında ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonları ve Michelin Lastikleri arasında imzalanan iş birliği protokolüyle yürütülmektedir.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri