Yangın söndürmek için tasarlanmış araçlardır.Genellikle fabrika çıkışlı bir kamyon şasisi üzerine inşa edilirler.İtfaiyelerin içinde su deposu (su ve söndürcü kimyasal) haricinde yangın söndürmede itfaiye erlerinin kullanacağı bilumum ekipman bulunur.Bu ekipmanlar çeşitli gözlerde saklanır.

Bazılarında merdiven bulunur.Bu merdiven ile çok yüksek katlardaki insanlar,hayvanlar kurtarılır.Kimi itfaiye araçlarında çift kabin bulunur.Bu sayede daha fazla itfaiyeci yangına müdahale edebilir.Ülkemizde itfaiyenin numarası 110 dur.

İlk itfaiye teşkilatı Almanya nın Ulm kentinde kurulmuştur.Kurucusu Conrad Dietrich Magirus tur.Magirus firması dünyanın önde gelen itfaiye ekipmanları üreticisidir.

Not: Çocukluğumdan beri itfaiye araçlarına müthiş bir ilgim vardır.Çok iyi hatılıyorum Mercedes marka merdivenli bir itfaiyem vardı.
Arkamdan geldiğinde ölümü göze alıp yol verdiğim yangın söndürme aracı. Bunu yapmamın sebebi; bence birinin yanarak ölmesi dünya üzerinde yaşanabilecek en kötü durum.
çocuklar üzerinde etkileyici bir izlenim bırakan araçlar. ben yolda gördüğümde iç burkan bir hisse bürünürken, onda ise hayranlık uyandırıyor.
yanlış parkeden araçlar yüzünden görevlerini icra edemeyen cankurtaranlar. çoğunlukla zamanında gelirler ama bir araç yüzünden saatlerce takılı kalırlar.
Çocukken itfaiyeci olmak istiyordum.İtfaiye araçlarının mekanik tarafı hoşuma gidiyor.Yoksa bir itfaiye gördüğümüz zaman neden mutlu olalım sonuçta bir insanın canı malı tehlikededir.Zaten itfaiyecilik çok zor bir meslek allah kolaylık versin.Bunu böyle düşünmek iyi değil.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri