genel olarak supersportları ile meşhur italyanların ortadan motorlu arabalarıdır. tasarım olarak neredeyse kusursuza yakın bir tasarım dili olması ile bilinirler. italyan mimarisi örneklerini arabalarında da görebilirsiniz. Tabii ki her italyan arabasında böyle bir özellik olacak diye bir şey yok. Öreğin Fiat da bir italyan markasıdır.

(bkz: lamborghini)
(bkz: ferrari)
(bkz: alfa romeo)
(bkz: pagani)
(bkz: Maserati)
supersport'un kitabını yazdıklarını düşündüğüm millet. Bir de gerçekten gidip görenleriniz varsa çok acayip bir mimari eserleri var. gerçekten otomobillerine yansıtmışlar.
kültürünü bu kadar yansıtan başka bir araba türü daha yok sanırım.
nasıl ki italyan klas giyinir, nasıl ki mimari eserlerine şapka çıkartılır, nasıl ki tam bir akdeniz ülkesidir, arabaları da işte öyledir. tutkulu, kaslı, hızlı ve klas arabalar üretirler. her biri çağını domine eder.
Klaslık ve yakışıklılık konusunda zirvede olan otomobillerdir. Bayık bakan quattroporte örneğinden gideceğim
Uçuk kaçık fiyatları yok muadillerine baktığımızda. Neden satılmıyor?
Sanırım benim gibi kimse onu kaldırabileceğini düşünmüyor. Ne bileyim bi tişört kot pantolonla binemem ona yada maslakta lüks ofis dışında bir yere parkedersem ayıp ediyomuşum gibi gelir.
Kesinlikle özel makineler bunlar.
Alfa Romeo, Fiat, Ferrari, Lamborghini gerçekten tarz otomobiller yapabilen İtalyanların en sevdiğim markası tabiki de Lamborghini'dir. Kaslı yapısı, güçlü, keskin hatları ve hayvani yapısı logosundaki boğayı çok iyi anlatmaktadır. Araçlarına verdikleri isimler günümüz dünyasında yaşamış efsane olmuş boğalardan almaktadır.
Ekol oluşturmuş otomotiv üreticisi milletler arasında çağımızın popüler segmenti Suv konusunda en zayıf kalan milletin otomobilleri. İtalyan Suv türünün ilk örneği 1986’da Lamborghini tarafından üretilen LM002 adlı model olmuş, 1993’te üretimi sonlanan bu ilgi çekici otomobilden sonra italyanlar 20 yıla yakın bir suv diyetine girmiştir. Lamborghini Urus, Maserati Levante ve kuzeni Alfa Romeo Stelvio ile italyanlar tekrar suv piyasasına girmiştir. Bana göre gelmiş geçmiş en iyi italyan üretici ferrari ise günümüzde hala hiç suv üretmemiş ender markalardan biri olarak konumlanmaktadır.
Neredeyse hepsi de FCA'ya (Fiat-Chrysler Automobiles) aittir.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri