aks dişlisinden gelen momentumu, ihtiyaca göre tekerleklere dağıtımı sağlayan kilitli diferansiyel sisteminin kalbidir. birbirleriyle koordine şekilde çalışan bu dört dişli yumağı, dönüşlerde içte kalan tekerleğin daha az dönmesini sağlar. işleyiş tarzını kabaca anlatmak gerekirse,

krank milinden gelen dairesel hareket, mahruti dişlisi aracılığıyla ayna dişliye aktarılır. normalde düz yolda giderken iki tekerlek de aynı devinim ile dönmeye devam eder ve ayna dişlisinin hareketine uyum sağlar. ancak dönüşlerde dış taraftaki tekerlek, iç taraftakine oranla daha fazla dönmesi gerekir. sabit aks ile birbirine bağlı kalsalardı, iç taraftaki tekerlek, dıştakinin devinim sayısını çevirirken herhangi bir yol almayacak, tekerlek dönmeye devam ettiğinden patinaj çekecek ve kaymaya neden olacaktı. sistem burada devreye girerek; akstan gelen momentle istavroz dişlisi ile ayna dişlisine bağlı istavroz pinyon dişlisini kitler veya daha yavaş dönmesini sağlar. ayna dişlisi, diğer tekerleğin devinimini devam ettirir.

istavroz pinyon dişlisinin ucu sonsuz dişli çark olduğundan ayna dişlisi üzerinde devinime devam eder gibi gözükür ancak tekerlekten gelen momentum nedeniyle bu devinimi momentuma aksi bir şekilde yollamaya çalışmaz. bir nevi boşa döner diyebiliriz. oldukça hassas bir mekanizma olmasına karşın mekanik oluşu nedeniyle kolay kolay zarar görmez.
tümünü gör
ilgili galeri