çeşitli etkinlikler dolayısıyla istanbul'da trafiğe kapatılan yollardır.
her allahın günü bir zirve, toplantı, spor aktivitesi vs düzenlendiği için yollar kapatılıyor. biz de böylece burada tek bir başlık altında toplayarak haberdar olabiliriz diye düşündüm. ilk taşı da ben atayım. dünya insani zirvesi nedeniyle kapatılan yolların listesini aşağıda bulabilirsiniz:

--- spoiler ---
taşkışla caddesi, mete kavşağından kadırgalar adil baba kavşağına kadar çift yönlü olarak kapatılarak, akım asker ocağı caddesinden divan kavşağı istikametine yönlendirilecektir. gümüş caddesi, harbiye ordu evi ışıklardan adil baba kavşağına kadar çift yönlü kapatılarak, akım halaskargazi caddesi istikametine yönlendirilecektir. mim kemal öke caddesi, vali konağı caddesi girişinden adil baba kavşağı ve abdi ipekçi caddesine kadar çift yönlü olarak kapatılarak, akım abdi ipekçi caddesi ve vali konağı caddesine yönlendirilecektir. kadırgalar caddesi, bayıldım caddesi girişinden mim kemal öke caddesine kadar kapatılarak, akım bayıldım caddesine yönlendirilecektir. bomonti, dolmabahçe tünel girişinden kapatılarak, akım bayıldım caddesine yönlendirilecektir. 23-24 mayıs 2016 tarihlerinde fındıklı ışıklardan dolmabahçe istikameti kapatılarak, akım geri çevrilerek karaköy istikametine yönlendirilecektir.
--- spoiler ---
Orayı deş, buraya kaldırım yap, şurayı kaz, öteki yere geçici asfalt dök ama hiçbiri bir işe yaramasın 1 ay sonra tekrar eski halini alsın ama birilerinin de cebi dolsun, hatta seçim zamanı da "yol yapalım" güzel olur milletimiz için düşüncesi ile istanbulu her gün delik deşen edenlere karşı artık istemsizce alışmış olan insanlara pek de koymayacak durum.
genellikle avrupa yakasını ilgilendiren durum. hafta içi - hafta sonu dinlemeden, oluşacak trafiği umursamadan kapatıyorlar.
bu kez de istanbul'un fethinin kutlamaları çerçevesinde 29 mayıs pazar günü kapatılan yollardır.

--- spoiler ---
buna göre, 29 mayıs pazar günü saat 08.00'den itibaren, kennedy caddesi taşhanlar varyant ile kumkapı arası (sirkeci istikameti), namık kemal caddesi, mustafa kemal paşa caddesi, 10. yıl caddesi'nden sahil güneye dönüşler, atatürk bulvarı pertevniyal lisesi'nden yenikapı istikameti ve orgeneral nafiz gürman caddesi'nden sahile katılım kapatılacak.

kapalı yollar için alternatif güzergahlar şöyle olacak:

"d100 kuzey-güney yol, hal yolu kuzey-güney yol, havuzlu kavşak-atatürk havalimanı caddesi-basın ekspres yolu, ataköy sahil-adnan kahveci bulvarı, ataköy sahil strazburg caddesi-ataköy bulvarı, bakırköy taşhanlar köprü-ekrem kurt bulvarı, vatan caddesi, millet caddesi."
--- spoiler ---
istanbul valiliği'nin yaptığı açıklamayla 10 ağustos'a kadar aşağıdaki listenin de dahil olduğu yollardır.

--- spoiler ---
edirne kapıkule-mahmutbey (o3) arasında yer alan otoyollar ve bağlantı yolları üzerinde bulunan köprü ve viyadüklerde yaya korkuluklarının yenilenmesi yapım işi karayolları 1.bölge müdürlüğü'nün denetimi altında devam etmektedir.

söz konusu işin bünyesinde mahmutbey batı kavşağı (k19) (k.k.no. o3/22) (km: 238+003) ile çobançeşme kavşağı (k195) (k.k.no. o3/22-6) (km:9+789) arasında yer alan köprü ve viyadüklerde yaya korkuluklarının yenilenmesi çalışmaları yapılacaktır.

çalışmalar sırasında o3 bağlantı yolunun (basın ekspres yolu) kuzey taşıma yönü (çobançeşme kavşağı - mahmutbey gişeler yönü) ile güney taşıma yönü (mahmutbey gişeler - çobançeşme kavşağı yönü) arasındaki köprü, viyadük ve üstgeçitlerde yaya korkuluğu yenileme çalışmaları yapılacaktır.

çalışılan kesimlerde emniyet şeridi ile gerektiğinde sağ şeritler trafiğe kapatılacaktır. çalışmalara 10.06.2016 cuma günü başlanacak olup 10.08.2016 çarşamba günü tamamlanacaktır. çalışmalar haftanın her günü trafik yoğunluğunun az olduğu saatlerde yapılacaktır.
--- spoiler ---
7 ağustos 2016 pazar günü yenikapı'da düzenlenecek olan demokrasi ve şehitler mitingi sebebiyle kapanacak yollardır. emniyetin uyarısını aynen alıntılıyorum aşağıya:

--- spoiler ---
7 ağustos pazar günü 06.00-24.00 saatleri arasında bakırköy aksu caddesi (taşhan kavşağı) ve fatih ilçesi aksakal caddesi arasında kalan sahil yolu trafiğe kapatılacak.
--- spoiler ---
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri