• / 2
Evet son günlerde aklıma daha çok takılmaya başlayan sorunsal.
Sebebi çok belli; 'lan 20 dakikalık yolu 2 saatte gidiyorum'. Her yer trafik, her yer karmaşa - curcuna.
Kimse bir gıdım ilerleyemezken hızlı araba almanın mantığı nedir? Gece 2 - 3 sularında çıkıp gazlamanın da mantığı yok. En güzeli bir scooter alıp kafa dinlemek, başka türlüsünde yaşamak mümkün değil.
Arabama geçerken sürttüler mi, çocuklar oynarken top geldi mi dertleri de cabası.
Gece çıkıp yapıştırmadığın sürece 200bg ve üstü gereksizdir gözümde (ortalama 1200kga göre esas aldım) 160 bg civarları yeterlidir, zaten 160lı hızlarda kadar arada çok fark olmuyor, o hızlarada İstanbulda çıkılmıyor kolay kolay.
Yol tutuş ve fren İstanbul koşullarında daha önemlidir.
Trafiği yüzünden ferrari ile şahin'in a noktasından b noktasına en fazla 10dk süre ile ulaştığı durumdur.
Var işte hacı kapımda bir tane 250+ beygir araba, çıkarsam ne olacak ki şimdi? Trafiğe sokup zulmetmenin mantığı da yok arabaya yazık. Anca gece olacak - sabah iş olmayacak da çıkıp bir gazına basacağız.
72 beygir, 105 beygir, 150 beygir ve 210 beygirlik araçlarım duruyor kapımda. daha biriyle gitmek istediğim bir yere diğerinden hızlı gitmişliğim yok. (Gece hariç) O yüzden en mantıklısı motosiklet gibi görünüyor. Fakat yaş kaç olursa olsun ANNE figürünün motora karşı olması yolumuza taş koyuyor :)
lüks ve pahalılık faktörlerini beraberinde taşıyan sorunsal. tümevarım yaparsak, hızlı arabalar genellikle lüks olur -genelgeçer kabullenim- ve dolayısıyla konforlu. yani konforlu ve güçlü bir arabaya binme isteği diyebiliriz.

istanbul'da hızın tadı çıkarılamasa bile ego tatmininin başrolde oynadığı kesin.
Ayni guzergahi Range Rover ile gittim , baska zaman benzer trafikle ibiza cupra ile gittim . Sonuc ikisinde de bol bol kufur ettim ve scooter dahi olsa alicam dedim . Yani trafikte aracin konforu veya hizi cok fark etmiyor . Her yer kilit . Kış aylarinda motorun dezavantaji olmasa herkes bir tane scooter almali bence veya getir goture yetecek motor olsa yeter . (bkz: İstanbul trafigi)
milyoner bir yakınımın da yakındığı sorunsaldır.

uzun zaman sonra karşılaştığımızda sormuştum:
- eee, nasıl gidiyor istanbul?
+ nasıl olsun ya, bize de trafik be!

adam haklı beyler, gönül o kadar para verdikten sonra e-5'te tıkanmak değil, basıp basıp kadranı zorlamak istiyor.
Sözlüğün ismi arabalısözlük olmasına rağmen motosiklete olan ilgi düşündürücüdür.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir