ispark gibi bir gerçeğin hayatımıza girmiş olmasıyla oluşmuş olan durum. kimse bu gaspçılara para kaptırmak istemiyor, bazen bakıyorsunuz ki ispark'ın olduğu yerler bomboş ama yanındaki sokak ağzına kadar otomobil dolu.

bizim için her ne kadar zor olsa da benim desteklediğim bir durum bu. belki otopark ararken ispark'a vereceğim paradan daha fazlasını benzine veriyorum ama en azından onlara gitmiyor bu para. gerekirse fıldır fıldır geziyorum, inat ediyorum, bunlara kazandırmamak için 40 takla atıyorum.
Elinde tinerle yanıma gelen değnekçiye bu yasal değnekçilerden daha çok değer veririm. Hoş tinercinin de yaptığı hoş değil ona da para vermiyorum ama adam niyetini direkt belli ediyor en azından riyakar değil.

Napıyor ispark benim arabama, oraya park edince? Bir şey olmayacağı garantisi mi veriyor? Kapalı garajda mı tutuyor? Allah'ın sokağında, benim vergimle yapılan kaldırım kenarından, yoldan, mahallemden nasıl para alınıyor? Bu nasıl bir mantık!!!
her park edişimde geçmişten bir tane daha park ücreti çıkartan organizasyondan kaçma durumu. yanlış plaka mı giriyorsunuz, beni mi yiyorsunuz anlamıyorum. arabayı da çıkartmıyorum garajdan, hani arabayı koyduğum yer ispark'a aitmiş farketmedim diyeceğim ama ne söylesek boş.
zaten ödediğim kaldırım vergisine ek olarak bir de ispark a para bayılmamak durumudur. Ayrıca yazdıkları park faturasının takibine izin vermeyen bir sistem kullanıyorlar yani sizin haberiniz olmadan park ücreti kesmişlerse hertürlü ödemeyle yükümlü olduğunuz modern değnekcilerdir.
genellikle kapalı, katlı otoparka bırakarak çözüm bulduğum eylem. verdiğim paraya değsin, en azından sokakta bırakmıyorum derim.
az önce yaptığım ve arabamın çekilmesiyle son bulmuş olay.

bilmediğim bir yerde markete gidecektim. ispark'ı görünce yavaşladım fakat o sırada hemen az gerisinde bir yer daha gördüm. "vaaay burası niye bu kadar boş ki keh keh şuraya gireyim hemen" şeklinde bir düşünceyle park edip gittim. döndüğümde arabanın yerinde yeller esiyordu. ilk defa başıma geldiği için biraz panik yaptım ama o para vermek istemediğim ispark görevlisi sağ olsun epey yardımcı oldu gidip arabayı kurtardım ama biraz ilginç bir şekilde oldu bu. onu da asıl başlığında anlatacağım.
(bkz: arabanın çekilmesi)
2.5-3 Sene önce Caddebostan'da ara sokakta aracım Ispark'tayken kamyonetin teki aracımın sol arka tarafına baya sağlam sürtmüş ve stop lambamıda kırmış devam etmiş. Araç babamdaydı, babam Ispark görevlisine durumdan bahsedince "Yauv abi görmemişiz, aşağı taraftaydım kamera varsa bakalım ama bu sokakta kamerada yok" demesiyle biz masrafımızı kendimiz karşılamıştık. İyiki bana denk gelmemiş görevliyi kameraya çevirirdim o cevaptan sonra.
Neyse bu durumdan sonra sokakta hiç Ispark'a para ödemedim "-Hocam yaz plakaya" diye diye 60-70 Lira birikmişti borcum. Sonuç ne oldu derseniz aracı sattım, plakayı değiştirdiler borçta silindi gitti.
Benim vergimle yapılan yoldan/sokaktan hem benden para alacaksın, hemde arabama sahip çıkmayacaksın.Bende ödemiyorum..
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri