frene tam basıldığında debriyaj balatası ayrıldığından dolayı; özellikle sıkışık trafikte yarı frenle hareket ettiğimizden şanzımanın ömrü kısalır. sürekli yarım debriyaj halinde gittiğinizi düşünün. kuru kavramalı dsg'lerde başımıza gelen durum tam da budur. aşırı ısınma ve yarım debriyaj halinde gidildiğinden plakaların tam birbirlerini kavrayamamasıyla doğan deformasyon...

istanbul'daki trafik şartları malum. birçok araç bu yüzden arızalanıyor. alman tarafı ise şanzımanlarının gayet normal olduğu konusunda kararlı. biz bunları yüzbinlerce kilometrelik mesafelerde teste tabi tuttuk, sorun çıkmadı. sıkışık trafikteki durumu bizi ilgilendirmez minvalinde bir tavır takınıyorlar. prosedür belli, ya frene tam basarak kullan ve vites geçişlerinin akabinde gaza basmayı unutma ya da 'n' konumunu kullan.

titreme konusu ise bambaşka. almanya'da bizim gibi bozuk yollar yok. kuru kavramanın kullanıldığı arabalar arazi aracı değil. istanbul'un yolları belli. takur tukur gidiyorsun. sonra niye titreme yapıyor şanzıman. ayarı kaçıyor işte.

benim de kullandığım 2012 model bir 7 ileri kuru kavrama dsg şanzıman var. 45 bin km'ye geldi, henüz hiçbir sorunu yok. çok şükür demek lazım gerçi.
tümünü gör
ilgili galeri