volkswagen'in kullandığı direct-shift gearbox -dsg- transmisyon sisteminin ıslak ve kuru kavrama olanlarının karşılaştırılmasını konu alan başlık.

şuradaki entry'mde kullanım sahalarından biraz bahsetmiştim. ancak ıslak ve kuru kavramanın ne olduğu konusunda büyük bir kirlilik söz konusu.

ıslak kavrama dediğimizde aklımıza direkt olarak tork konvertörü olan otomatik şanzıman tipleri gelir. volkswagen ise, bu konvertörü kullanmadan çift milli ve çok-plakalı debriyaj paletleriyle bir transmisyon sistemi geliştirdi. bir mil üzerinde 1-3-5-(7) ve diğer mil üzerinde 2-4-6 vitesleri bulunan iki manuel şanzımanın aynı çatı altında birleşmesi diyebileceğimiz bir sistem. geçişlerin mekatronik bir düzenekle sağlandığı bu plakalı sistem, vw grubunun ilk geliştirdiği dsg, ıslak kavramaya sahipti. yani tork konvertörüne benzer bir şekilde plakalar arasında özel bir yağ bulunur.

vw'nin ikinci etapta geliştirdiği kuru kavrama tipi idi. aslında bunda da az da olsa yağ mevcut. tork konvertörü gibi mekanizmalar, içinde bulunan sıvı nedeniyle bir şekilde gücü aktarırken kayba uğratır. yağsız bir mekanizma işleyişi de olmayacağından ötürü minimum miktarla maksimum iletim sağlanmış. bu yüzden kuru kavramalar, ıslak kavramalara nazaran daha ekonomiktir. fakat kuru olduklarından dolayı gerek geçişlerde ses, gerek ısınma problemi açısından sorun yaratabilir.

öte yandan 7 ileri kuru şanzıman -1,7lt yağ bulundurur- 70 kg iken, 6 ileri ıslak şanzıman ise -6,5lt yağ bulundurur- 93 kg çeker. daha hafif olan kuru kavramalı şanzımanın tek avantajı yakıt ekonomisi diyebiliriz. ki bu güç skalasında araç alacak olanların ilk önceliği yakıt ekonomisi olunca, vw'nin, bu kadar sorunlu olarak adledilmesine rağmen çok satmasının nedenini açıklayabiliriz.

tork değerlerine göre dsg şanzıman tipleri:

dq200* 7 ileri kuru - 250 nm max tork
dq250* 6 ileri ıslak - 400 nm max tork
dq380* 7 ileri ıslak - 380 nm max tork
dq500* 7 ileri ıslak - 550 nm max tork
dq511* 10 ileri ıslak - 550 nm max tork
dl501* 7 ileri ıslak - 600 nm max tork
Islak tip olan 6 ileri şanzıman daha yavaş vites atıyor, kuru tip daha hızlı.

Islak tipin torka dayanımı daha yüksek, kurunun daha az.
Yukarıdaki tork değerleri maksimum değil genel olarak vw in araçlarında kullandığı şanzımanda maksimum tercih ettiği tork değerleridir. Yoksa özellikle ıslak tipler çok daha yüksek torklarda da kullanılabilir. 7 ileri kurular en problemlisi olsa da hızlıdır 6 ileri ıslağa göre.
(bkz: Kurunun yanında ıslak da yanar )

yukarıdaki entry'e katılıyorum . Maksimum olmasa bile heralde güvenlik katsayısı ile bulunmuş değere yakın değerlerdir.
Bozulma konusunda farkı olmayan şanzımanlardır.
İkiside çok çabuk bozulur ve doğuş kapılarında sürünürsünüz.
Size kilitlemek için ellerinden gelen herşeyi yaparlar.
Bozulma konusunda ciddi farkları olan şanzımanlardır.
frene tam basıldığında debriyaj balatası ayrıldığından dolayı; özellikle sıkışık trafikte yarı frenle hareket ettiğimizden şanzımanın ömrü kısalır. sürekli yarım debriyaj halinde gittiğinizi düşünün. kuru kavramalı dsg'lerde başımıza gelen durum tam da budur. aşırı ısınma ve yarım debriyaj halinde gidildiğinden plakaların tam birbirlerini kavrayamamasıyla doğan deformasyon...

istanbul'daki trafik şartları malum. birçok araç bu yüzden arızalanıyor. alman tarafı ise şanzımanlarının gayet normal olduğu konusunda kararlı. biz bunları yüzbinlerce kilometrelik mesafelerde teste tabi tuttuk, sorun çıkmadı. sıkışık trafikteki durumu bizi ilgilendirmez minvalinde bir tavır takınıyorlar. prosedür belli, ya frene tam basarak kullan ve vites geçişlerinin akabinde gaza basmayı unutma ya da 'n' konumunu kullan.

titreme konusu ise bambaşka. almanya'da bizim gibi bozuk yollar yok. kuru kavramanın kullanıldığı arabalar arazi aracı değil. istanbul'un yolları belli. takur tukur gidiyorsun. sonra niye titreme yapıyor şanzıman. ayarı kaçıyor işte.

benim de kullandığım 2012 model bir 7 ileri kuru kavrama dsg şanzıman var. 45 bin km'ye geldi, henüz hiçbir sorunu yok. çok şükür demek lazım gerçi.
İkisini de kullandım ve ıslak olanın bariz daha hızlı olduğunu söyleyebilirim. Aynı anda kullanmadığım için birebir karşılaştırma yapamam ama kullanım ömrü olarak ciddi farkları olduğu söyleniyor. Zaten çıkna sıkıntıları takip ettiğinizde az çok anlıyorsunuz. 7 ileri ıslak kavramayı Passat'ta kullanıyorum 75.000 km'de şimdilik bir şey çıkmadı, sakin kullanım sanırım çok etkiliyor şanzıman ömrünü.

Piste giden Polo GTi'ların, Ibiza Cupra'ların da bu yüzden sıkıntı yaşaması ihtimali yüksek.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri