iran sanayi, maden ve ticaret bakanı mohammad reza nematzadeh tarafından dile getirilen teklif.

istanbul sanayi odası başkanı erdal bahçıvan ve beraberindeki 70 kişilik iş adamı heyeti tahran'a gitmişler, bakanı ziyaret ettiklerinde böyle bir teklifle karşılaşmışlar. "yüzde 50-50 ortaklıkla yeni bir otomobil tasarımı yaparak dünyaya ihraç edebiliriz” demiş bakan.

iran dış siyasetteki yalnızlığını gidermek için böyle bir adım atmak istemiş olabilir. ayrıca iki müslüman ülkenin ortak bir ürün meydana getirme isteği de çok doğal. bakalım bizimkiler adım atacak mı. ne cevap verdiklerini bile bilmiyoruz.
"bakarız" mı dediler acaba?
bizimkilerin karşı adım atacağını sanmadığım tekliftir.
hiç olmadığımız kadar uzağız iran'la. abd her zaman bizim için daha önemli olmuştur, dolayısıyla iran'la ortak adım atılmasını pek mümkün görmüyorum. hele de son yaşananlardan sonra.
ama olursa güzel olur niye olmasın.
Otomobilin adının sanırım 'muslim car' olacağı ortaklık. Kimse kusura bakmasın ama ben bu adamlarla herhangi bir ortaklık taraftarı değilim.
Araba Şii mi Sunni mi olacak diye savaş çıkmaz umarım dediğim olaydır .

Yapabileceklerini sanmıyorum biri Saab'ı alır yerli otomobil diye yedirir diğeri Pejo , Nissan alt yapısını yerli diye yedirir ortaya

Garip bir şey çıkar böyle
İran'ın modernleşmesi göz önüne alınırsa değerlendirilmesi gereken tekliftir.
iran'ın ambargosunun kalkmasıyla atağa geçtiğini gösteren gelişme. büyük markalar iran pazarından pay alabilmek için büyük adımlar atıyorlar. iran ise aç bir aslan diyebiliriz. güzel bir işbirliği ile gerçek anlamda yerli otomobil üretmeyi başarabiliriz. iki ülke arasındaki krizi fırsata çevirebiliriz. bir taşla iki kuş.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri