motora giren havayı soğutmaya yarayan, arabanın şişmesini engelleyen parçadır.
özellikle standartı dışına çıkmış 'yüklü' arabalarda ve piste çıkan arabalarda kullanılır.
arabası hiç şişmemiş olan bunun nasıl bir nimet olduğunu anlayamaz.
hızlı gençlerin gereksiz gördüğü, arabayı çok hızlandırmadığı için tercih edilmeyen parçadır.
Halbuki bu parça sayesinde motorunuz daha uzun ömürlü olacak ve her gaza bastığınızda hemen hemen aynı gücü almanızı sağlayacaktır. cahiller anlamaz diyor, konuyu kapatıyorum.
track day kovalayanların, chip tuning yaptırıp aracı şişenlerin kurtarıcısıdır.
borulaması çok önemlidir, genellikle umursanmaz. çok fazla dirsek olması havanın ısınmasına sebep olur. aynı şekilde hortumların olabildiğince kısa tutulması gerekir.
Arabanın önünde olduğunu dahi bilmiyordum, soğutmaya yarıyormuş. Ben kışın araba ısınsın diye uğraşıyorum ki üşümeyeyim, mantığı pek anlamadım ama olsundur.
Bazı arabalarda 2 tane kullanılan parça. Biri normal klima radyatörünün orada olur diğerini ise sis farının içine, farın altına falan koyarlar. Çok mantıklıdır, cooler büyütmekten çok daha faydalıdır.
Mantığı "içeriye giren havayı soğut ki içeriye daha fazla oksijen çekelim" dir. Genel bir fizik kuralıdır: ısı veren maddelerin yoğunluğu artar. Yani motora giden hava intercoolerdan geçerken büzüşür, dolayısıyla yanma odasına normalden daha çok havanın girmesine olanak sağlar. Daha çok hava demek daha verimli yanma demek. Aynı amaca hizmet eden diğer donanımlar için:
(bkz: Methanol kiti)
(bkz: Nitro oksit kiti)
(bkz: Su püskürtme kiti)
Sanırım benim arabamda arızalanan parça.
Arabayı devirli kullandıktan belli bir süre sonra motor inanılmaz şişiyor. 5. viteste ivmelenerek çıktığım yokuşları 3. viteste sabit hızla çıkabiliyorum. Doğal olarak yakıt tüketimi de artıyor. Değişmesi gerek.
Zamanla bozulan bir parça değildir. Bir yere çarpılması yada bağlantı borularında kaçak olması durumunda işlevini tam olarak yapamaz. Kontrol edilmesi yeterli olacaktır.
turbo veyahut superchargerda sıkıştırılan hava, fizik kuralları gereği ısınmaktadır. 1 bar basınçta turbo sonrası hava sıcaklığı 80-90 derecelere çıkabilir. intercooler turboda ısınan havayı motora gitmeden önce soğutur.
çok kabaca özetlenirse, havayı havayla (yada suyla) soğutan bir radyatördür.

genellersek daha büyük intercooler daha iyidir. büyük ve iyi aftermarketintercoolerlar giriş ve çıkış hava sıcaklığını daha fazla düşürdüğünden turbo basıncını düşürür, lakin basıncın düşmesi hava sıcaklığının düşmesi kaynaklıdır, gücü düşürmez. arabayı yürütenin ve gücü verenin benzin ve hava (oksijen) debisi olduğunu bilmeyen arkadaşlar, intercoolerı büyüttüm basıncım düştü diye üzülür. aspirin veriniz.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri