Motordan içeri soktuğunuz havanın sıcaklığı anlamına gelen, kısaltması iat olan terim. Özellikle sıcak havalarda otomobilinizin retard vermesinin en büyük sebebidir.

Çok ısınan otomobillerde intercooler kullanılmasının başlıca sebebi iat değerini düşürebilmektir. Özellikle de track day'cileri çok ilgilendirir.
Ne kadar sıcak olursa o kadar sorun çıkaran sıcaklık. Unutmamak gerekirken sıcak hava aynı zamanda genleşir.
Açık hava filtresi yaparak motorunuzun sıcaklığını çekebilirsiniz.Custom işler yerine bilindik markaların cai kitlerini kullanın lütfen.Bu işlerde airflow çok önemli olduğu için sanayide yaptıracağınız bir metal boru akışı çok etkileyebilir.Tek parça boru veya silikon boru kullanabilirsiniz.Malesef sanayide silikon boruları çok pahalıya satıyorlar.Sizde Cobb firmasının silikon hortumlarını yurtdışından temin edebilirsiniz ucuza.Silikon boruların katmanları ne kadar çok olursa okadar az ısınır.Mishimoto ve forge motorsports benim başlıca tercih ettiklerim fakat pahalı derseniz cobb a bir bakın derim.
Havanın yoğunluğu ısı ile ters orantılı olarak azaldığı için, soğuk havada oksijen miktarı daha yoğun olduğundan, daha fazla yanıcıdır.
ne kadar ekmek o kadar köfte tadında skala. daha fazla oksijen diye çatlatmayın boruları soğuktan.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri