• / 2
Ülkemizde beni kanser eden durumdur.

İnsanlar yeşil yandıktan sonra ağııır ağır debriyajına basar, aracı vitese geçirir ve sakiiince kaldırır aracı. Tüm bu işlemler sırasında yeşil ışığın minimum 5 saniyesi yenilir. Tam da bu esnada arkadan bir akıllı kornasına basarak dünyayı kurtarmaya çalışır fakat konu bu değil.

Yeşil ışığın yanması beklenen bir eylem ve bu eylemi bile minimum 5 saniyede gerçekleştirebilen bir sürücünün, trafikte beklenmedik bir olaya tepkisi ne şekilde olabilir? Yeşil yanacağını bildiği halde çabuk reaksiyon gösteremeyen bir sürücünün önüne aniden bir çocuk atladığında kaç saniye sonra frene basar?

Aynı zamanda çözümü olmadığını düşündüğüm bir sorundur.
Yeşile tepkim; trafikte en öndeysem sıfır nokta'lı bir süredir, fakat önümdekinin yeşil yandıktan sonra kalkma süresine tahammül zamanım 3,5 sn.
uzay-zaman eğrisini büküp -3 saniyede tepki verenler var, bi nevi jump start şampiyonu bunlar.
ankara'da olmayan süredir. kullanıcılar, ışığın yeşil yanacağını telepatik olarak anlat ve launch control ile kalkarlar.

şaka bir yana olması gereken reaksiyon süresi, eğer sürücü başka bir şey ile ilgilenmiyorsa 0.8 saniye dolayındadır.
Sarı ışığın anlamının ortaya çıktığı olaydır. Tedavülden kalkan sarı ışık uygulamasının nedeni o kaybolan zamanda, sarı ışıkta insanların gerekli hazırlığı yapmalarıydı. Sarı ışık olmayınca tabii yeşil ışıkta insanlar vites atıyor, algılıyor, tepki gösteriyor.

Tabii bizim zekailer de sarı ışığı yok ettiler ama ondan gelmesi gereken süreyi yeşile eklemediler o yüzden de oluyor bunlar. Kısa kalıyor ışık süreleri.

Tabii bu kadar derin düşünemiyoruz herhalde, ne bileyim...
Sarı ışık bunun için var.
Korna çalınması da bazı durumlarda gerekiyor özellikle ışıklarda eline telefon alan insanlar için. Kornayı her durumda bu kadar sert algılamayı bir nevi uyarıdır ışık yandı diye.
Barselonada hemen hemen sıfırdır. Orada bu cok dikkatimi çekmişti. Herkes yaya lambasina bakıyor ve yaya lambasi kırmızı olduktan bir saniye sonra gaza basıyorlar tam o anda lamba yeşile dönüyor. Tüm halk bu şekilde davranıyor istisnasız.
Bence reaksiyon artık içeride patlama durumuna dönüştü. Işıklarda en ön sırada bile olunsa, adamlar kendileriyle inatlaşıp kendi kendilerine korna çalıyorlar.
Ankarada sarı ışığa karşı reaksiyon süresi oluyor genellikle çünkü burada bırakın yeşili sarı yandığı anda kornaya basıyorlar.
bizim ülkemizde ki şoförler düşüncesiz uyuşuk gevşek olduğu için 15 saniye yanan ışığın zaten 5 saniyesi önde ki aracın kalkmasını beklemekle geçiyor.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir