avustralyalı sanatçı patricia piccinini'nin yaklaşık olarak çizimini yaptığı insan formudur.

avustralya ulaşım kazaları komisyonu (tac) tarafından "eğer insan vücudu geçirdiği trafik kazalarından sonra kendi kendini koruyabilmek için evrimleşseydi ne olurdu?" diye bir soru atılmış ortaya ve cevabı da piccinini ile birlikte bulmaya çalışmışlar

--- spoiler ---
piccini’nin ‘arttırılmış gerçeklik’ teknolojisi kullanarak gerçekleştirdiği ve ‘graham’ adını verdiği projesi için kaza travmalarında uzmanlaşmış bir cerrah olan christian kenfield ve monash üniversitesi kaza araştırma merkezinde çalışan araştırmacı david logan destek verdi.
araştırmalara göre insan bedeni yalnızca kendi hızında gerçekleşen kazalara direnç gösterebiliyor. graham’ın çarpma sırasında beynin zarar görmemesi için kask gibi evrimleşmiş bir kafası, epey kalın bir boynu, iç organları koruyabilmek için dışarı çıkmış ve airbag görevi görebilen göğüs kafesi gibi fiziksel özellikleri var.
--- spoiler ---

kampanyanın derdi basit; kazalarından ancak graham gibi olursak sağ kurtulabileceğimizi söyleyip önlemleri buna göre almalıyız diyorlar. ya da direk sloganı yazayım en iyisi: 'ya graham gibi olun, ya da trafik kurallarına uyun.'
görselleri gördükten sonra direkt olarak aklıma "trafik kurallarına uyalım uymayanları kesinlikle uyaralım" diye slogan gelmesini sağlayan başlık.
biraz daha otomobil kullanırsak sonunda ulaşabileceğimiz evrimdir. o ense kalınlığı ve ayak yapısının olayı çok başka, kazada ilk zedelenen noktalar oralar.
reşit olup ehliyet almaya hak kazanmış adama, o kadar reklam politikaları - eğitim - tv yayınları - kitaplar vs ile emniyet kemeri takmayı öğretemediysek bununla hiç öğretemeyiz. Avusturalya'da işe yarar belki.
Men in Black'den fırlamıştır.
tipi çok iç açıcı olmasa da otobanda her türlü absürt hareketi yapabilecek olan 'yaratığımsıdır'.
Öleyim daha iyi dediğim olay .
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri