Sadece sağdan direksiyonlu otomobil ürettiklerini düşünecek kadar basite indirgenmemesi gereken olay. Birleşik krallığın en büyük ikinci ihracat kalemi 25 milyar sterlinle otomotiv sektörü (birincisi kimya 52 milyar sterlinle).

Bu kadar büyük hacmi elbette vitrindeki lüks markalar ve niş üretim yapan meşhur küçük markalar sayesinde elde edemezler. Bu hacmi oluşturan en büyük pay Toyota, Honda ve Nissan'a ait. Japonların Avrupa'ya araç satabilmek için kullandıkları en büyük arka kapılardan biri olan Birleşik Krallık'ta her biri 6 haneli üretim hacmine sahip, hatta Nissan yarım milyardan fazla üretim yapıyor. Üretilen araçlarlar da tahmin edebileceğiniz üzere avrupalıların çok sevdiği c sınıfı, crossover ve suvlar. Bunun dışında Dışarıya satılan Mini (BMW), Jaguar ve Land Rover (Tata), Vauxhall (GM) markaları da ihracatta önemli pay sahibi.

Bir diğer önemli konu kapitalizmin günümüze getirdiği üretimde uzmanlaşma yani parça parça üretim ve Sözleşmeli üretimler. Bugün İzmir'de üretilen bir jant İngiltere ve İtalya'ya ihraç edilip Range Rover ve Huracan'ın yola inebilmesini mümkün kılıyor. Aynı durum İngiltere için de geçerli; ülkedeki birçok motor ve şanzıman fabrikası Avrupa için tedarikçi. Avrupa Birliği'nden ayrılma sonrası bu bağlantıların yeniden düzenlenmesi gerekecek (vergiler, teşvikler karşılıklı imtiyazlar vs.)

Kısacası önümüzdeki dönem sadece İngiltere için değil küresel anlamda birçok ülke için sancılı geçecek. Zaten sektörün %70'inden fazlası ayrılmama taraftarıydı. Yapılabilecek en iyi şey bu ayrılığın ortaya çıkaracağı fırsatları en iyi bir şekilde değerlendirmek.

Kaynak isteyenlere:
Wikipedi

Jalopnik
tümünü gör
ilgili galeri