başlığı ingiltere'nin ab'den çıkmasının otomobil dünyası üzerindeki etkileri olarak uzatabiliriz. oylama sonucu henüz kesinleşmese bile ekonomik açıdan birçok marka huzursuz.

gümrüksüz ve ek vergi yükü olmayan ingiltere'de üretim yapan fabrikaların bu kararla büyük kayıplar vermesi gündemde. birçok markanın ingiltere'de üretim üssü bulunuyor, yapılan araçlar avrupa'nın dört bir köşesine ithal ediliyor. gümrük avantajını kaybetmesi halinde markaların ingiltere'den ayrılması mevzu bahis.

2-3 senelik bir müzakere süreci olacak ancak bu oturan bir sistemi taşımaya yetmez. kurun oynaması ayrıca yabancı yatırımcıları baltalayacak. kâr payından büyük kayıplar verecek markalar bu etkiyi kırmak için global anlamda kararlar almak zorunda kalabilir.

ingiltere'ye bu konuda bazı imtiyazlar verilmemesi halinde avrupa'da dengeler değişebilir.
sadece ingiliz değil bmw, nissan, tata gibi markaları da ilgilendiren gelişme.
en basitinden vergidir.
yıllardır avrupa birliği ile başta otomotiv sektörü olmak üzere her türlü ticari ilişkide vergisiz alışveriş yaparken, brexit kararından sonra normal iki ülke gibi ticaret yapmaya başlayacak. herkesle ayrı ayrı anlaşmalar olacak. açıkçası ihracatta büyük sıkıntı yaşayacaklarını düşünüyorum neden?
1. avrupa'ya ihraç edecekleri araçları soldan direksiyonlu üretmek zorundalar. eksta bir üretim tesisi, arge vs. demek bu.
2. zaten ingiliz otomobilleri avrupa'da pek tercih edilmiyordu
3. şimdi bir de vergiler binecek etikete.

ancak ithalatta sıkıntı yaşamazlar diye düşünmekteyim. en azında sterlin bugünkü kayıplarını geri alırsa (ki alacaktır)I avupra'ya göre para birimi avantajları var. avrupa menşeili markalar da gayet tercih ediliyor. yine de zaman gösterecektir elbette.
anket sonuçlarına göre biraz rahat davranan otomotiv sektörünün paçalarının tutuşması. aslında referandum öncesi ortak bir bildiri yayınlayarak sektörün geleceği, çalışanların iş güvenliği, yatırımlar ve büyüme açısından ab'den ayrılmanın büyük bir sorun olacağı ifade edilmişti. yaklaşık 800 bin kişi bu sektörden ekmek yemekte.

geçen yıl 1.5 milyon araba üretilmiş ve bunun yarısından fazlası dışarıya ihraç edilmiş. britanya'nın ab'den çıkması, yeni anlaşmalar ve yeni düzenlemeler demek. mutlaka bazı kayıplar yaşanacak. çoğu marka bu konuda endişeli. sadece aston martin kanadından gelen açıklamalar biraz şaşırtıcı. kurun düşmesi nedeniyle ihraç ettikleri arabaların pazarda rekabet yaşatacağına inanıyorlar.
ingiltere'nin aslında avrupa'nın fişini çekmesi durumu. emin olun ingiltere bu olaydan çok zarar görmeyecek, dolar karşısında değer kaybeden euro her şeyden çok daha kıymetli. otomobil konusuna gelince, sağdan direksiyon olmasalar etkilenirlerdi de bu şekilde çok kötü koymayacaktır.
keşke ada'dan kaçacak markalar türkiye'yi tercih etse dediğim olay.
Sadece sağdan direksiyonlu otomobil ürettiklerini düşünecek kadar basite indirgenmemesi gereken olay. Birleşik krallığın en büyük ikinci ihracat kalemi 25 milyar sterlinle otomotiv sektörü (birincisi kimya 52 milyar sterlinle).

Bu kadar büyük hacmi elbette vitrindeki lüks markalar ve niş üretim yapan meşhur küçük markalar sayesinde elde edemezler. Bu hacmi oluşturan en büyük pay Toyota, Honda ve Nissan'a ait. Japonların Avrupa'ya araç satabilmek için kullandıkları en büyük arka kapılardan biri olan Birleşik Krallık'ta her biri 6 haneli üretim hacmine sahip, hatta Nissan yarım milyardan fazla üretim yapıyor. Üretilen araçlarlar da tahmin edebileceğiniz üzere avrupalıların çok sevdiği c sınıfı, crossover ve suvlar. Bunun dışında Dışarıya satılan Mini (BMW), Jaguar ve Land Rover (Tata), Vauxhall (GM) markaları da ihracatta önemli pay sahibi.

Bir diğer önemli konu kapitalizmin günümüze getirdiği üretimde uzmanlaşma yani parça parça üretim ve Sözleşmeli üretimler. Bugün İzmir'de üretilen bir jant İngiltere ve İtalya'ya ihraç edilip Range Rover ve Huracan'ın yola inebilmesini mümkün kılıyor. Aynı durum İngiltere için de geçerli; ülkedeki birçok motor ve şanzıman fabrikası Avrupa için tedarikçi. Avrupa Birliği'nden ayrılma sonrası bu bağlantıların yeniden düzenlenmesi gerekecek (vergiler, teşvikler karşılıklı imtiyazlar vs.)

Kısacası önümüzdeki dönem sadece İngiltere için değil küresel anlamda birçok ülke için sancılı geçecek. Zaten sektörün %70'inden fazlası ayrılmama taraftarıydı. Yapılabilecek en iyi şey bu ayrılığın ortaya çıkaracağı fırsatları en iyi bir şekilde değerlendirmek.

Kaynak isteyenlere:
Wikipedi

Jalopnik
Konuyla ilgili markaların açıklamaları şu şekildedir:

BMW
“BMW Group olarak İngiltere’nin bu kararına saygı duyuyoruz. Her ne kadar şimdilik önümüzde belirsiz bir dönem olsa da marka olarak İngiltere’deki operasyonlarımızda bir değişiklik olmayacak.”

Ford
“İngiltere ve Avrupa Birliği’nde güçlü ve sürdürülebilir bir ticaret yapabilmek için Ford’un önceliği stabil bir satın alım ortamı yaratmaktır. Bunun yanında İngiltere’de çalışan 14.000 çalışanımızın da geleceğini güvene alacağımızdan emin olmalıyız.

“İngiltere’deki hissedarlarımızla bu konu üzerinde çalışmaya devam edeceğiz, ayrıca Avrupa Birliği komisyonlarından da endişelerimizi anlamalarını diliyoruz. Bunlar sadece bizi değil tüm sektörü ilgilendiriyor.

“Ford olarak Avrupa’daki operasyonlarımızın rekabetçi ve sürdürülebilir bir karlılık içerisinde olması için ne gerekiyorsa yapacağız. Şimdilik güncel yatırım planlarımızda bir değişiklik olmayacak ve herhangi bir aksiyonun alınması için net bir ortam yoksa bu şekilde devam edeceğiz.”

Jaguar Land Rover
"Jaguar Land Rover için bugün her zamanki günlerden biri. Biz İngiltere’de son derece güçlü bir üretim ağına sahibiz ve İngiltere’yi evimiz olarak nitelendiriyoruz. Bu yüzden yatırım ve üretim planlarımıza sadık kalacağız.

“İngiliz vatandaşlarının kararına saygı duyuyoruz ve Jaguar Land Rover her zaman olduğu gibi bu konudan çıkacakları iyi bir şekilde analiz edecektir. Şimdilik İngiltere otomotiv endüstrisi için değişen bir şey yoktur.

"Tarafların ortak bir fikir üzerine buluşmaları için biraz daha zaman var ama bunlar detaylar ortaya çıktıkça belli olacaktır.”

McLaren
"İngiltere’nni AB’den ayrılma kararı ekonomik olarak bir belirsizlik doğuracaktır, en azından İngiltere’nin ayrılma kararının nedenleri tam olarak anlaşılana kadar.

“Biz bağımsız fikirler ve belirsizliklerin zamanla netleşeceğini ve olayların çözüleceğini düşünüyoruz. Politikacıların AB’den ayrılma konusunda hızlı bir şekilde karar vermeleri için ve ekonomik ortamın normale dönmesi konusunda yapılması gereken neyse yapmaya hazırız.

"Bunun yanında Track22 adını verdiğimiz iş planımızda bir değişiklik olmayacak ve aynı yolda ilerlemeye devam edeceğiz."
toyota ve nissan'ın da dahil olduğu durum.
ingiltere'de üretttiği araçların %90'ını avrupa birliği ülkelerine ihraç eden toyota, %10'luk gümrük vergisi bizi bozar demiş. zaten tam olarak olmasını beklediğimiz durum da buydu. markaların hepsi vergilerden ötürü kaçmak isteyecektir. ingiltere ab ile ekstra bir anlaşma yapar mı bunun için? pek sanmıyorum ama bekleyip göreceğiz.
türkiye'yi de ilgilendiren etkilerdir.
gelişmeler ışığında honda'nın şekerpınar fabrikası'ndaki,
toyota'nın adapazarı'ndaki,
nissan'ın ise ortaklıktan faydalanarak reanult'nun bursa'daki tesisini kullanarak üretimleri artırmak istekleri konuşuluyor.
ay hadi inş!
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri