değişken sıkıştırma oranlı olacak olan infiniti'nin yeni motorudur. bu aslında çok eski bir proje idi, hatta bir 20 yılı var diyebilirim, yılların emeğinin sonucu olarak müjdeli haber geldi; motor üretildi.

bu motor 2 litrelik bir motor, istenilen güce göre sıkıştırma oranını sürekli değiştiriyor. piston aşağı kadar indiğinde 8,0:1'lik bir sıkıştırma oranı elde ediliyor ki bu yüksek performans demek. piston eğer en tepeye kadar çıkarsa sıkıştırma oranı 14,0:1'lik bir değere geliyor ki bu da verimlilik demek.

bu mekanik müdahaleye bir çok elektronik destek de verilmiş durumda. bakalım test verileri nasıl olacak merakla bekliyoruz.
infiniti'nin mazda'nın rekorunu kırmış olduğu teknoloji.
infiniti'nin istediğinde çok değişik teknolojiler geliştirebildiğinin aslında kanıtı. ama işte gel gör ki rekabet etmek için olan teknolojilere para yatırmak çok daha makbul.
Infiniti'nin geliştirdiği yeni, değişken sıkıştırma oranına sahip turbo motoru.

Motorun gelişimim 20 yıla yakın dürdüğü belirtiliyor. Şimdilik sdee 2.0 litrelik, 4 silindirli olarak üretilen güç ünitesinin teknolojisinin ilerleyen dönemlerde 6 silindirli motorlara da adapte edilmesi bekleniyor.

Farklı bir krank mili tasarımıyla pistonun sıkıştırma oranını değiştirerek optimum performans ve verimlilik arasında değişkenlik gösterebilen motor 268 bg güç ve 390 Nm tork üretiyor. Sıkıştırma oranıysa 8:1 ile 14:1 arasında değişebiliyor.

Ayrıca diğer motorlara göre daha hafif olduğu da söyleniyor. Motorun ilk kullanıldığı modelse gelecek yıl tanıtılacak QX50 modeli olacak.

Motor Paris Fuarı'nda tanıtılacak.
Devrimsel bir motor olacağı ve dizel motorların bile sonunu getirebileceği konuşuluyor. Biraz iddialı geldi ama bilemedim.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri