Infiniti'nin Detroit Fuarı'nda tanıtacağı yeni Crossover modelidir, şimdilik birkaç teaser fotoğrafı yayınlanmıştır.

Çizimlerde görünen araç QX50'nin BMW X4 gibi Coupe - SUV yani SAC sınıfında yer alacağını gösteriyor.

Infiniti'nin yeni değişken sıkıştırma oranlı motoruyla donatılacak otomobil, 268 bg güç ve 390 Nm tork üretiyor. Motorun sıkıştırma oranı 8:1 ile 14:1 arasında değişkenlik gösteriyor.

Detroit'te tanıtıldığında daha net bilgiler ulaşır elimize.
Detroit'te konsept hali tanıtılan otomobildir.

QX konsepti daha önce Pekin Fuarı'nda tanıtılan QX Inspiration konseptinin biraz daha geliştirilmiş hali konumunda.

Premium SUV sınıfında yer alması için geliştirilen otomobil daha önce dediğimiz gibi X4 değil de daha çok X3 modeline rakip olacak. Genelde konseptlerde elektrikli motor yer alsa da Detroit'teki konseptte içten yanmalı motor yer alıyordu. Bu motorla ilgili bilgi verilmedi ama yukarıdaki entry'de de belirttiğim gibi araçta değişken sıkıştırma oranına sahip, yeni Infiniti motoru kullanılacağı kesin gibi.

Konseptin kabini üretim modeline yakın görünüyor. Dijital göstergeler, orta konsolda bulunan dokunmatik ekran gibi özellikler tamamen çalışır durumdayken konsoldaki düğme sayısının azlığı dikkatli gözlerden kaçmıyor.

Model Infiniti'nin otonom teknolojilerini de denediği bir konsept aslında. Modelde denenen otonom teknoloji, Infiniti’nin açıklamalarına göre sürücünün yerini almasındansa sürücüye destek veren bir yapıda geliştirildi. Bu teknolojileri yakın zamanda farklı modellerde de göreceğimizi söyleyelim. Çeşitli radarlar, sensörler ve kameralar aracılığıyla çalışan otonom sistem aracın özellikle otoyol şartlarında kendi kendini kullanması için ideal tabanı oluşturuyor.

QX50 söylentilere göre 2018'de üretime geçecek. Sadece motoru için bile alınacak otomobildir kanımca...
Infiniti'nin Los Angeles Fuarı'nda tanıtılan modelidir.

Tasarım olarak konsept modeline benzerlik gösteren QX50 4693 mm uzunluğunda, 1900 mm genişliğinde ve 1680 mm yüksekliğindeki yapısıyla BMW X3, Mercedes GLC ve Audi Q5 gibi modellere rakip olacak. Otomobilin boş ağırlığıysa 1736 kg olarak veriliyor.

Son derece kaliteli kabin ve PRO Pilot adı verilen yarı otonom sürüş sistemleri gibi yenlikçi teknolojiler markanın QX50'de yer verdiği sistemler. Ancak bunların yanında değişken sıkıştırma oranına sahip olan yeni motor kuşkusuz ki QX50'nin ses getiren yeniliği olacak.

2.0 litrelik, VC-turbo destekli benzinli motorda dünyada ilk kez değişken sıkıştırma oranlı bir yapı kullanılıyor. 5600 d/dak 268 bg güç ve 4400 d/dak’da 380 Nm’lik tork sunan bu güç ünitesi kendi segmentindeki en güçlü 4 silindirli motor unvanına sahip. Sıkıştırma oranıysa 8:1 ile 14:1 arasında değişkenlik gösteriyor, bu değişken yapı yüksek performans ile yüksek verimlilik arasında değişkenlik gösteriyor. Motor hacmi 8:1 sıkıştırmada 1997 cc’yken, 14:1 oranında 1970 cc olarak veriliyor.

Infiniti bu motorla QX50’nin 0-100 km/s hızlanmasını 6.3 saniyede gerçekleştirdiğini açıklarken motor standart sıkıştırmalı motorlara göre %35 yakıt ekonomisi sağlıyor. Bu sayede ortalama tüketim 8.7 lt/100 km civarında kalabiliyor.

QX50'de XTronic CVT şanzıman yer alıyor, bu vites kutusu dört çeker sistemiyle gücünü aktarıyor. İleriki zamanlarda önden çekişli bir versiyon da model gamına eklenecekken farklı motor seçenekleri de göreceğiz.
Üretim versiyonu fotoğraflarını yan tarafa eklediğimiz otomobildir.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri