INFINITI Q3O 1.5 DIESEL PREMIUM CITY BLACK SPORT
Uzun zamandır kompakt crossover segmentinde yaptığım araştırmalar ve test sürüşleri nihayet bugün Infinitİ Q30'la tanışmamla birlikte son buldu. Ailemize yeni alacağımız araç için fiyat performans olarak bizi en çok heyecanlandıran araç Mercedes-Benz GLA serisiyken aynı platformu paylaşan Infinitİ Q30 bugün şans eseri karşıma çıktı. Subaru Brz kullanıcısıyım ve Ankara'da yoğun kış şartlarını nasıl geçirebilirim diye düşünmeye başlayan ben,sanırım sorunumu çözmüş bulunmaktayım.

Bugün Brz'deki bazı mekanik problemler yüzünden aracımı Bayraktar Otomotiv'e bıraktım ve yaklaşık üç gün arabasız kalmak istemedim. Showroom'da 2016 model WRX STI'yı incelerken satış temsilcisi Arda Bey'le görüştük ve istersem bu yakışıklı kompaktı bana arabam çıkana kadar verebileceğini söyledi. Araç hakkında ufak tefek bilgilerim vardı ancak GLA ve A serisinden fiyat olarak çok farklı olacağını düşünmemiştim. Arda Bey kısaca aracın özelliklerini anlattı ve Gla'dan farklılıklarından bahsetti. Otomotiv sektöründeki aynı platform kullanarak tasarrufa gitme yöntemi ve hergün birbirine benzeyen interior ve exterior tasarımlar biz petrolheadleri üzse de,Infiniti bu dezavantajı lehine kullanmış ve Mercedes-Benz'deki tüm kusurları ve şikayetleri dikkate alarak baştan yeni bir araç oluşturmuş. Aracın sorunlarını çözmeye yönelik bu tasarım dili, GLA'nın bir sonraki nesilinde çözülmeyi bekleyen problemleri çok daha kısa bir süre içerisinde kullanıcılarla buluşturmuş.

Aracı aldığımda 5000 km de daha ilk bakımına girmemiş ve birçok kullanıcı tarafından kullanılmış bir araç olduğunun bilincindeydim ve incelemelerimi bu yönde yaptım. Aracın içinde deformasyon, basınç gören sert plastiklerin seslerine baktım beni rahatsız eden bir şeyle karşılaşmadım. Saklama alanları bu araçta bana yeterince büyük gelmedi çünkü crossover bir araç demek benim için yarı zamanlı eviniz, ofisiniz ve uzun zamanlı yolculuk yapacağınız bir araç demek. Benim kullandığım Premium City Black Sport modeli aracın en dolu versiyonuydu ve paketin içeriği 19'' jantlar, Bose ses sistemi,360 derece çevre görüş sistemi, Infiniti Touch Navigasyon sistemi ve cam tavan.

Aracın içerisinde, alçak tavan ve ön kaputundaki dalgalanma araca bindiğinizde sizi karşılayan ilk karakteristik özellikler. Yüksek sürüş pozisyonu sayesinde şehirde adeta gerçek bir suvla geziyor gibi hissettiren araç cam tavanı sayesinde ferah bir yolculuk sunmakta. Cam tavan olmayan modellerinde biraz karanlık ve boğucu atmosfere sahip olabileceğini düşünüyorum. Aracın keskin hatları ve arkaya doğru gittikçe küçülen camları, yardımcı kontrol asistanlarıyla sorun teşkil etmiyor ve güvenli bir yolculuk sağlıyor. Araç, kendinizi dışarıdan izole olmuş hissettiriyor. İçerde sunduğu alcantara trimler, mor dikişler, piano black trimler ve inanılmaz güzel çalan Bose surround ses sistemiyle kendinizi premium bir aracın içinde olduğunuzu sonuna kadar hissettiriyor. Dışarıdan dizel motor sesi ve yol gürültüsünü 19''lik jantlar ve run flat lastiklere rağmen içeriye almadan Bose ses sisteminin keyfini çıkartabiliyorsunuz. Bu araçta, Mercedes-Benz'in son nesillerinde kullandığı tablet ekran yerine gömülmüş multimedia sistemi kullanılmış. Aynı zamanda biraz açı verilmiş olması kullanımı rahatlatan unsurlardan biri. Multifonksiyonel bir kontrol düğmesi vitesin yaklaşık 15 cm gerisinde konumlandırılmış. Aracın göstergeleri GLA ve A serisiyle tamamen aynı fakat Q30 sunduğu ekstra özellikler ve kaliteyle özgün bir aracın içerisinde olduğunuzu hissettiriyor. Aracın multimedia sistemi Mercedes-Benz'deki gibi insanı yormuyor ve gayet kolay bir arayüz kullanıyor. Ekranın çözünürlük kalitesi çok üst düzey olmasada GLA'dan daha premium hissettiriyor.

Aracı teslim alıp kısa bir süre yolculuk yaptıktan sonra kalabalık bir caddede yemek için mola verdim ve insanların bakışlarını inceledim. Bu benim için bir takıntı haline dönüşmüş bir kavram. BRZ'yi kullanırken maruz kaldığım bakışlardan biraz daha farklı bakışlar yakaladım diyebilirim. Tasarım olarak araca bakan insanlar aracı bütün olarak görmek istiyor ve uzun süre aracı inceliyor. Bunda 19'' lik gunmetal jantların ve krom detayların etkisi çok büyük.

Ülkemizde büyük saygınlık yakalamış bir marka olan Mercedes-Benz'den daha az ilgi beklediğim araç aslında çekici tasarımıyla daha fazla dikkat çekti. Opak beyaz baz donanımda bir GLA'dan daha fazla ilgi çektiği ve merak uyandırdığı aşikar fakat saygınlık konusunda sadece Infinity markasını tanıyan insanların bunu yansıtabileceğini düşünüyorum.

Yemeği yedikten sonra aracın limitlerini zorlayabileceğim bir rotada ilerledim. Amacım yüksek hızlardan ziyade aracın karşılaşabileceği sorunları test etmekti. Üzerindeki lastikleri ısıttıktan sonra aracın limitlerini zorlamaya başladım. Viraj dinamikleri çok etkiledi. Hıza duyarlı direksiyonu sayesinde gayet keyifli virajlara girip çıktım. Aracın salınımı gayet kararındaydı ve güvensizlik yaşatmadı. Aracın süspansiyonları üzerinde çalışıldığı ufak bir turdan sonra hissediliyor.19''lik jantlara sahip olmasına rağmen şehir içinde konfordan ödün vermiyor.

Çift kavramalı DCT şanzıman 1.5 dizel motorla kesintisiz bir ivmelenme sağlıyor. Bu motor benim sevdiğim bir motor değil ve tamamen ekonomi üzerine üretilmiş bir motor. Beni şaşırtan aracın çok istekli olması ve günlük kullanım için yeterli hissettirmesi oldu. İçimde 109 ps lik bir burukluk vardı ama sonrasında şehir için yeterli olduğunu düşündüm. Yakıt tüketimine bakmadım çünkü test arabalarının doğru sonuçlar vermediğini gözlemledim. Kendi aracımda aynı şeyi yaşamıştım test ortalamam 16 litreyken yağ değişimimden sonra 8.7 litrelere kadar düştüğünü gördüm. GLA ve Q30'un ağırlıkları fabrika verilerine göre neredeyse aynı fakat cam tavan ve malzeme kalitesi 30-40 kg lık bir fark oluşturacaktır ve buda yaklaşık 1450 kg demek. Yakıt tüketimi neredeyse aynı olacaktır diye tahmin ediyorum.Bu araçta müzik dinlememek imkansız gibi birşey benim için. Bose ses sistemine sahip olup içinde saatlerce vakit geçirmemek elimde değildi. Bu klasmanda bir araçta böylesine kaliteli çalan bir ses sistemi yakalamak çok zor.Tabi ki sipariş verip Harman Kardon Logic 7 ses sistemine sahip olunabilir fakat bu hem uzun bir süreç hemde paket içeriğinde olmazsa maliyetli olacaktır. Bende bu sistemin keyfini çıkarmak için telefonumu bir günlük ipod olarak kullandım. Bu yüzden rüzgar sesi var mı yok mu hiç inceleyemedim.

Aracın fren performansını kaliteli asfaltlarda test edebildim. Üzerinde Good Year efficient grip lastikler hiç güven vermedi ve kötü asfaltlarda ABS'yle korku dolu saniyeler yaşattı. Lastik ekonomi üzerine üretilmiş bir lastik ancak aracın sport modelinde 19'' lik jantların üzerinde bu lastikler olmamalıydı. GLA AMG paketi fren konusunda AMG kaliperler ve disklerle daha başarılı olacaktır.

Virajlarda aracın önden bırakmaması ve ufak ufak arkadan salınımları hoşuma gitti. Kompakt crossover a göre mükemmel dinamikleri var. Aracı yaklaşık 2 saat kullandıktan sonra dış dünyayla tamamen bağlantımı kesmiş insanların bakışları umrumda bile değildi ilgi çekiyor mu vs.Tamamen araçla bağ kurmuştum ve şehirde istediğim herşeyi bana veriyordu.

Eve gidip camdan arada sırada baktığımda otopark'ta çizgileriyle kendini belli ediyordu. Katlanan parlak gümüş ayna kapakları siyahla çok güzel uyum içindeydi. Evde biraz vakit geçirdikten sonra kendime hemen bir program yaptım ve arkadaşlarımı alıp araçla gezmeye başladık. Hava kararmıştı adaptif far sistemi ve akıllı far sistemi geceyi gündüze çeviriyor ve etraftaki bütün nesneleri algılamanızı kolaylaştırıyor. Gece arabanın içindeki ambiyans herkesin üstünde Premium bir algı yarattı. Sunroofun perdesini tek bir düğmeyle kapatabiliyorsunuz ve aracın içindeki sade ışıklarla yolunuza devam ediyosunuz. Ambiyans aydınlatmaların seviyesini ayarlayıp kişiselleştirebiliyorsunuz.

Multimedya sisteminin ekran ayarları oldukça fazla bu sayede gözünüzü rahatsız etmeyecek seviyede ayarlayabiliyorsunuz. Bose ses sisteminden güzel bir müzik eşliğinde sohbet edebiliyorsunuz.Aracın müzik ayarları oldukça fazla ancak ben arkadaşlarım varken sürücü odaklı seçeneğiyle dinledim. Aracın içinde siyah ve piano black trimler gece uzun yolculuklarda insanı bunaltabilir fakat ben şehir içinde problem hissetmedim. Araç gece odak noktası olmayı başarıyor. Herşeyden önce organik formdaki ledleri sayesinde farklılığını ve tasarımını hissetttiriyor. In touch navigasyon sistemi akıllı telefonlarla çok uyumlu mailler, e-postalar, telefon rehberi kusursuz çalışıyor. Araç kişisel bir asistan görevi görüyor. Özellikle bluetooth kullanımı çok rahat telefonunuzdan şarkıların anlık olarak isimlerini görsellerini yansıtıyor. 2 adet usb girişi olan küllük kabının içine iphone rahatça giriyor.

Yaklaşık bir gün Infiniti Q30'la vakit geçirdikten sonra kopması gerçekten çok zor oldu. Uzun zamandır aradığım konfor ve teknoloji gereksinimlerini bu araba fazlasıyla karşıladı. Araçta beni tek rahatsız eden lastik performansı ve Mercedes-Benz le tamamen aynı kullanılan bazı iç trimler oldu. Bugün en büyük rakibi GLA ile liste fiyatlarını karşılaştırdığımızda, dolu bir Infiniti'yi gla'nın baz donanım fiyatına almak mümkün. Tasarım olarak, teknoloji olarak GLA'dan daha keyifli ve kullanışlı.

Uzun dönem sorunsuzca binmek için alacak arkadaşlara, ailelere kesinlikle tavsiye ederim Infiniti'nin ikinci eli biraz nazlı olduğu için Mercedes kadar sizi tatmin etmeyecektir. Ancak A serisi, CLA ve GLA almak isteyen kişiler daha uygun fiyata daha iyi işlenmiş bir araç alabilirler.

Bu araçların hepsinden daha fazla kullanım alanı sunması ve organik hatlarına rağmen daha heybetli duruşu şehirde bir adım öne çıkaracaktır.
bunlar da ilginizi çekebilir