infiniti’nin ilk kompakt crossover modelidir.

2016 başında avrupa’da satışa çıkan otomobil bugünden itibaren türkiye'de de satışa sunuluyor.
saten krom tavan rayları, cam tavan, koyu renkli camlar, deri kaplı kokpit ve kapı içleri, cruise control, ısıtmalı ön koltuklar, çok fonksiyonlu deri direksiyon simidi, çift yönlü otomatik klima, ultrasonic alarm, şerit destek uyarı sistemi, arka park sensörü, led ön-arka aydınlatmalar ve sis lambaları, ön çarpışma önleme ve frenleme desteği, 2 usb girişi ve bluetooth gibi standart özelliklerle gelen q30'un detaylarında ise alkantara kaplı kokpit, dinamica-siyah renkli tavan döşemesi, sürücü ve ön yolcu için elektrikli ve hafızalı koltuklar, navigasyon, 360 derece görüntülü 4 kamera sistemi, bose ses sistemi, çift renkli alaşım jantlar var.

kaputun altında ise 3 farklı motor seçeneği bulunuyor.
1. 1.6 lt / 156 hp benzinli motor
2. 2.0 lt / 211 hp benzinli motor
3. 1.5 lt / 109 hp dizel motor
tamamı turbo beslemeli olan motorlarda 7 kademeli çift kavramalı otomatik şanzıman da standart olarak sunuluyor.

fiyatı da 139.850 tl'den başlıyor.
Platformu, motorları ve şanzımanı Mercedes A Serisi'nden almış olan ve özellikle Avrupa pazarı için üretilmiş olan crossover modeldir.

Gayet başarılı bir tasarımı vardır.
hakkında şöyle çok uzun ama çok da bilgi verici bir basın bülteni bulunandır:

--- spoiler ---
ınfiniti’nin kompakt crossover sınıfındaki ilk temsilcisi q30, benzersiz tasarımı, premium donanımı, düşük yakıt tüketimi sunan benzinli ve dizel motorları, üstün konfor ve performans sunan 7 kademeli otomatik şanzımanı ve 139 bin 850 tl’den başlayan rekabetçi fiyatıyla türkiye’de satışa sunuldu.

· premium kompakt crossover sınıfındaki ilk ınfiniti modeli.
· 3.8 lt/100 km’lik yakıt tüketimi sunan 1.5 dizel motor seçeneği.
· alcantara kaplı kokpit ve dinamica tavan döşemesi gibi premium detaylarla segmentinin en iyi malzeme kalitesi.
· 2016’da 150 adet, 2017 yılında 500 adet olmak üzere toplam 650 adet satış hedefiyle türkiye’de en çok satılacak ınfiniti modeli olma hedefi.

hızla gelişen premium kompakt crossover segmentinde ınfiniti’nin ilk küresel girişimi olan q30, 7 farklı donanım seviyesi, 3 farklı motor seçeneği ve 139.850 tl’den başlayan rekabetçi fiyatlarıyla türkiye’de satılmaya başlandı. ınfiniti’nin cesur, karakterli ve cüretkar tasarım diliyle hayata geçirilen q30, premium kompakt sınıfta alışkanlıkları bozmaya hazırlanıyor. ınfiniti’nin küresel büyüme planının çok önemli bir parçası olan q30, şehirli aktif yaşamı benimsemiş, rafine zevkleri olan kullanıcıları hedefliyor. 2013 yılında tanıtılan konsept modelden itibaren titizlikle gelişimini sürdüren ınfiniti q30, avrupalı otomobil kullanıcılarının konfor, lüks, dinamizm, performans ve verimlilik gibi rafine beklentilerini japonlar’ın üstün teknolojisi ve güvenilirliği ile harmanlayarak yollara çıkıyor.

ınfiniti q30, türkiye pazarına 3 farklı motor ve 7 farklı donanım seviyesi ile sunuluyor. ınfiniti q30’un benzinli motor seçeneklerini 1.6 litre 156 hp ve 2.0 litre 211 hp oluştururken, dizel motor seçeneği olarak 1.5 litre 109 hp sunuluyor. tamamı turbo beslemeli olan motorlarda 7 kademeli çift kavramalı otomatik şanzıman (7 dct) da standart olarak sunuluyor. ınfiniti q30 2.0t modelinde 4 tekerlekten çekiş sistemi standart olarak sunuluyor.

ınfiniti q30’da premium, sport, premium tech, premium tech-theme, sport city black, premium city black ve premium city black-sport olarak 7 farklı donanım seviyesi sunuluyor. 1.6 litre benzinli q30’da 4 farklı donanım, 1.5 litre dizelde 3 farklı donanım ve 2.0 litre benzinlide de tek donanım mevcut. tüm ınfiniti q30 modellerinde panoramik cam tavan ve tavan rayları türkiye paketinin standart donanımında yer alıyor. sport donanım paketli q30 modellerinde spor ön ızgara, spor ön tampon, spor arka tampon ve difüzör, gövde rengi yan pervazlar, koyu krom egzoz kaplamaları, 235/45 r19 ölçüsünde lastikler ve 19 inç 5 çift kollu hafif alaşım jantlarla daha dinamik bir tasarım sunuluyor.

premium segmentin beklentilerini karşılamak adına ınfiniti q30’da üst düzey malzeme kullanımı tercih edildi. toplam 7 donanım seviyesine sahip olan ınfiniti q30’un donanımları sadece kompakt segment değil, üst segment araçlarda dahi sunulmuyor. q30, kokpiti tamamen alcantara ve deri ile kaplı olarak üretilen ilk model olarak öne çıkıyor. yine, sadece üst sınıf premium markaların sunduğu çamurluk ve marşpiyelerde bulunan parlak plastikler de q30’da standart olarak sunuluyor.

saten krom tavan rayları, cam tavan, koyu renkli camlar, deri kaplı kokpit ve kapı içleri, cruise control, ısıtmalı ön koltuklar, çok fonksiyonlu deri direksiyon simidi, çift yönlü otomatik klima, ultrasonic alarm, şerit destek uyarı sistemi, arka park sensörü, led ön-arka aydınlatmalar ve sis lambaları, ön çarpışma önleme ve frenleme desteği, 2 usb girişi ve bluetooth gibi özellikler ınfiniti q30’un standart donanımları arasında yer alıyor. ınfiniti q30, versiyona göre, alcantara kokpit ve kapı içleri (segmentinde tek), sürücü ve ön yolcu için elektrikli ve hafızalı koltuklar (segmentinde tek), navigasyon, 360 derece görüntülü 4 kamera sistemi (segmentinde tek), bose ses sistemi, çift renkli alaşım jantlar ve dinamica-siyah renkli tavan döşemesi (segmentinde tek) gibi donanımlarla da tercih edilebiliyor. ınfiniti q30’da donanıma göre değişen koltuk seçenekleri arasında mor dikişli deri, gerçek nappa deri, yarı deri-yarı alcantara bulunuyor. ınfiniti q30, sport paket ile tercih edildiğinde sport direksiyon ve entegre kafalıklı spor tasarımlı ön koltuklara sahip oluyor.

premium kompakt crossover segmentindeki park yardımcıları açısından en zengin ekipman ınfiniti q30’da sunuluyor. ön, arka ve yan aynalardaki kameraları sayesinde 360 derece görüş kolaylığı sağlayan ınfiniti q30 ile kalabalık alanlarda bile etrafınızı görmek ve manevra yapmak sorunsuz gerçekleşiyor. bu kameralar sayesinde ayrıca arkanızda veya yakınınızda sabit ya da hareketli bir nesne görüldüğünde sesli bir uyarı veriliyor ve ilgili kamera nesnenin hangi tarafta olduğunu gösteriyor. ayrıca 12 adet sensör ile beraber çalışan otomatik park desteği de sunuluyor. q30, paralel veya geri geri park noktalarına kendisini güvenli bir şekilde park edebiliyor.

ınfiniti q30 ingiltere’deki sunderland fabrikası’nda üretiliyor. avrupa’da üretilen ilk japon premium modeli olma özelliğini taşıyan ınfiniti q30, 6 yıllık ar-ge çalışması sonrasında yollara çıktı. konfor ve dinamizm arasında segmentindeki en dengeli ayarları sunma hedefiyle yollara çıkan ınfiniti q30, rafine sürüş karakteriyle hem şehir içinde hem de virajlı yollarda tokluk hissiyle sürücülerin beklentilerini karşılıyor. direkt bir direksiyon tepkisine ve süspansiyona sahip olan q30’da qx70 modeline paralel bir sürüş karakteri sunuluyor. qx70 modelinden edinilen deneyimler sonucunda bu modelin akustik konforu da q30’a aktarılmış.

ınfiniti tasarım direktörü alfonso albaisa tarafından yaratılan q30, radyatör ızgarası, kıvrımlı profil hatları, bıçak formundaki c sütunu, keskin bakışlı farlar ve stop lambaları ile markanın karakteristik öğelerini barındırıyor. yüksek motor kaputundaki geniş çıkıntılar, aracın yanından arkaya doğru devam ederek, stop lambalarında sonlanıyor. ınfiniti q30, çok güçlü omuz çizgilerine sahip olmasıyla, segmentindeki en heybetli ve dikkat çekici tasarımlardan birini sunuyor. ınfiniti yöneticileri de “ınfiniti, herkesin yapmaya çalıştığı ile ilgilenmiyor. geleneksel-tutucu lüksün kavramlarını takip etmiyor. herkes için her şey değil, bazı insanlar için her şey olmak istiyor.” diyerek markayı tanımlıyorlar.

üst düzey güvenlik koruması sağlayan q30, 2015 yılında euro ncap testlerine katılan araçlar arasında kendi segmentinin en güvenlisi seçildi. ınfiniti q30, “yetişkin yolcu koruması”, “çocuk yolcu koruması”, “yaya koruması” ve “güvenlik desteği” alanlarında yapılan testlerde en iyi sonuçları elde etti. ınfiniti q30; sürücü ve yolcu koruması alanında yüzde 84, çocuk koruması alanında ise yüzde 91 oranında skor elde ederek yakın dönemin segmentindeki en yüksek puanlarını aldı.

sürücü ve yolcuların kritik vücut bölgelerini en iyi şekilde koruyan sistemlere sahip q30’da sürücü diz hava yastığının yanı sıra sürücü, yolcu, ön kalça-gövde bölgesi ve önden arkaya perde hava yastıkları yer alıyor.
çocuklar için olabilecek en iyi koruma seviyelerini sunmak için tasarlanan ve geliştirilen ön yolcu koltuğunda yer alan otomatik sistem, arkaya doğru çocuk koltuğu yerleştirildiğinde ön koltuk hava yastığını etkisiz hale getiriyor.
“yaya koruma” alanında q30, ön cam, kaportanın ön kısmı ve tampon gibi aracın en önemli ön yapılarının testinden de yüksek puan alırken, yayanın bacaklarının tamponla temasını algılayan ve kaput yüzeyi ile motorun sert parçaları arasında daha fazla mesafe sağlayarak yayaları korumak için kaportanın açılmasına neden olan bir sisteme de sahip.

2015 yılında %16 büyüme elde eden ınfiniti, 215 bin 250 adet araç satışı ile ilk kez 200 bin barajını geçerek dünyada rekor satış rakamlarına ulaştı. ınfiniti, türkiye’de de “2015 yılının en hızlı büyüyen otomobil markası” oldu.
ınfiniti 2016 yılında 150 adedi q30 modeli olmak üzere toplam 200 adet satış hedefliyor. ınfiniti’nin türkiye model gamında qx70, q50 ve q30 modelleri yer alıyor.

lansman toplantısında bir konuşma yapan ınfiniti türkiye genel müdürü murat çakır şunları söyledi: “bayraktar grubu’nun premium otomobil markası ınfiniti’nin premium kompakt crossover sınıfındaki ilk modeli olan q30’u lansman toplantısına hoşgeldiniz. sizin de bildiğiniz üzere ınfiniti her zaman özgün çizgisi, benzersiz hikâyesi ve ilham veren performansıyla premium otomobil dünyasında lüksün tanımını değiştiren öncü bir marka olmuştur. markanın türkiye’deki öncülük rolünü de bayraktar grubu olarak 2009 yılından bu yana üstlenmiş bulunuyoruz. hızla gelişen kompakt crossover segmentinde ınfiniti’nin ilk küresel girişimi olan q30’un türkiye pazarına dinamizm katacağına inanıyorum.”

ınfiniti’nin “premium aktif kompakt crossover” olarak tanımladığı q30 ile marka yeni bir segmente adım atıyor. ınfiniti q30 lansmanında yeni modelin özellikleri ve marka hedefleriyle ilgili bilgiler veren ınfiniti marka müdürü kağan gülerce, “premium crossover segmenti son yıllarda dünyanın en hızlı büyüyen segmenti oldu. avrupa’da bu segmentte iddialı bir şekilde yer almak amacıyla tasarlanan ınfiniti q30 modeli 6 yıllık bir ar-ge çalışması sonucunda hayata geçti. 250 milyon ingiliz sterlini yatırımla q30 avrupa’da üretilen ilk ınfiniti modeli. yenilenen üretim bandından çıkan bir ürün. türkiye’de 2015’de satışa sunduğumuz sport sedan q50 modeli ile yakaladığımız ivmelenmeyi dünyanın en hızlı büyüyen segmentinde yer alan crossover’ların tüm gereklilikleri karşılayan q30 ile çok daha ileri bir noktaya taşımayı hedefliyoruz” dedi. 2009 yılında türkiye distribütörü oldukları ınfiniti markasının premium segmentte özgün bir müşteri kitlesine sahip olduğunu belirten ınfiniti marka müdürü kağan gülerce, “ınfiniti müşterileri hayatta rafine zevkleri olan kişiler. 2010 yılında fx ile başlayan, günümüzde qx70 ile devam eden premium suv seçeneklerimizi q30 ile ikiye çıkartıyoruz. q30 sayesinde, ınfiniti ile daha önce tanışmamış olan yeni müşteriler kazanarak markamızın hedef kitlesini genişletmeyi hedefliyoruz. yeni nesil müşteriler için yeni premium bir ürün sunuyoruz. q30 modelimiz için lansmandan 6 ay önce sipariş almaya başladık. bu markamız adına gurur verici bir gelişme. gelecek yılın sonuna kadar 650 adet q30 satmayı hedefliyoruz. türkiye pazarındaki etkinliğimizi q30 ile artırarak premium segmentte ‘oyuna yeniden giriyoruz’. avrupalıların premium otomobil beklentilerini japonlar’ın titizliği ile birleştiren q30’u 139 bin 850 tl’den başlayan rekabetçi fiyatlarla satışa sunuyoruz.”
--- spoiler ---
fiyatı 139.859 tl'den başlayan güzellik.
Infiniti’nin “Premium Aktif Kompakt Crossover” olarak tanımladığı model. büyük bir ihtimalle yakında en detaylı incelemesi ile sözlükte olacak.
markanın yeni müşteri kitlesine ulaşma hedefindeki başrol oyuncusu model. detaylı sözlük incelemesini merakla bekliyoruz şimdiden. sade yavan bir iki tasarım detayından bahsedilen incelemelerden ve yazılardan bıktık. bu araca sözlükte daha önce gördüğümüz detaylı incelemeler çok yakışır.
2.0 lt / 211 hp benzinli motor seçeneği ile bana göz kırpan model.
geçen haftasonu 3 arkadaş kiralayıp mini britanya turu yaptığımız araç.londradan geze geze iskoçya ve liverpool üzerinden dönüş yolu 920 mil sürdü ve yolun tamamında ben kullandım. kafasızlık edip buraya yazacağımı hiç düşünmedim o yüzden detaylı bi inceleme yazamam baştan söuleyeyim, zaten dikkatli incelesem de pek becerebileceğimi sanmıyorum.
tasarım 10 numara. beyler araba çok yakışıklı.
kullandığım model 2.2 dizel idi. beygirine torkuna sonradan baktım galiba 170 e 350. yollarda türkiyede tırmanmaya alışık olduğumuz rampalar pek yok. araç ufak sollama gazlamaları hariç uzun yolda 2000 deviri görmüyor 1700 -1800 devir arasında yaptık neredeyse bütün yolculuğu. süratimiz sabit 70 mildi km gostergesi de 113-114 arasında oynuyordu. tabi bunda heryerde kamera radar olmasının etkisi büyük. arabanın çok dik yokuş görmediği surece hiçbirşeyden haberi olmuyor farketmiyorsunuz bile ki biz öyle bi yokuş görmedik. ara ara sollamalarda gaza biraz dokununca ne ara hızlandığınızı farkedemiyorsunuz ara hızlanmaları çok çok iyi ve iyi yürüyor. beni sollamaya çıkmamam için selektör yapan zannedersem e serisi bi aracın dikiz aynasında kaybolması 10 saniye sürmedi. yakıt toplam yolculuk sonunda 95 pound yaktı. dizelin litresini 1 ve 1.20 pound arası farklı farklı yerlerden aldık. bu hesaptan ben de nefret ederim ama küfretmeyin hatırlayamıyorum yol bilgisayarını. ama makul bence. yolculuk sonunda tl hesabı yaptık 25 kuruş. yükümüz 3 kişinin 3-5 günlük ihtiyacı Yani gayet hafif. şanzıman 7 ileri ve geçiş hissi neredeyse hiç yok diyebilirim ve oldukça hızlı. kafası da karışmadı hiç. direksiyondaki kulakçıkları zevkine oynadım ama kendisi gayet becerikli. şehir içinde düşük süratte de aynı şekilde başarılı. jantlar zannedersem 19 inç idi ve üzerinde runflat lastikler vardı. çukur kasis perfonmansını ben baya beğendim. bi ara nispeten bozuk kasaba yollarına da girdik yaklaşık 1500 km boyunca noluyo aq demedik hiç gerçi ben de insan gibi kullandım. arabanın donanımını bilmiyorum ama doluydu, panaromik cam tavan vs zaten farı sileceği bilmem nesi otomatik ön arka kamera mevcuttu.ben bi eksiğini görmedim.rüzgar sesi 75-80 mil sonra gelmeye başlıyor ama kesinlikle rahatsız etmiyor baya az. yol sesini rüzgar kadar başarılı izole edememişler ama ben beğendim. eşya gözü yeterli ama kapı içlerinin arka taraflarına ulaşmak biraz zor. usb vs var. en fazla beğendiğim donanımı navigasyon. bütün yol boyunca bir defa şaşırmadı. önü iyi ama ön koltuktaki kişi uzun yolda yayılayım dediği zaman arka diz mesafesi yetersiz. bagajı gayet yeterli ama hacmini bilmiyorum. yolculuk sonunda yorulmuştum ama kesinlikle arabadan değil. ilk defa ters yönde araba kullanmış olmama ve günlük ortalama 500 km yapmış olmamıza bağlıyorum.türkiye sitesinde kullandığım modeli bulamadım. şimdiye kadar sürdüğüm en iyi makineydi muhtelemelen öyle kalacak. öncesinde çok pahalı araba sürmedim belirteyim. 3 günlük kirasına ful koruma paketi dahil 300 pound verdik.Allah benim gibi herkese normalde satın alamayacağı araçları geçici de olsa kullanmayı nasip etsin. aklıma başka bişey gelirse eklerim. sağlıcakla.
1.5 Dizel ve 1.6 Benzinli modelleri, aralık ayı sonuna kadar ötv farkı olmadan ve 3,39 TL’lik sabit Euro kuru avantajıyla satışa sunulan araç.
Okumak istemeyenler için şöyle de bir videosu varmış:

www.youtube.com/watch?v=ldFhpwk72lg&t=136s
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri