japon olmasına rağmen amerikan piyasasında da büyük bir yere sahip olan nissan'ın yine bu kıta için çıkardığı bir başka marka.
Amerikan piyasasını ele geçiren Japon devlerinin markalarından bir diğeridir. Diğeri için: (bkz: lexus)

Çok kısa zaman önce Avrupa pazarına da yayılmaya başlamış olan marka, 2010'dan beri Brezilya ve Singapur gibi ülkelerde de satılmakta. Nissan Türkiye de bir süre bazı modelleri ülkemize getirdi.

(bkz: infiniti g35)
ürün gamına q60 sport coupe ve qx30 premium active crossover modellerini katan otomobil firması.

q60, 405 hp güç üreten v6 çift turbo motora sahipken; qx30'da ise daha çok etkileyici dış tasarımı ve asimetrik kabin tasarımına çalışılmış.
Renault-Nissan ortaklığındaki, ilk olarak Nissan'ın premium otomobil markasıdır. Türkiye'deki distribütörü Bayraktar Otomotiv'dir.
2016 yılında kompkat crossover Q30 modeli Türkiye'yede satılmaya başlanacakmış.
Q30 ile birlikte ilk defa 1.6 lt motorun altında bir aracı getirecek olacaklarından satış adetlerinda patlama yaşanabilir!
QX Sport Inspirationkonseptini Çin'de görücüye çıkartacak olan marka...
Q60 Coupe ve Q50 modellerinde kullanılacak VR30 kodlu yeni V6 motorun üretimine Japonya'da başlamış olan marka. 405 PS’lik VR30 motor, Infiniti’nin bugüne kadar sunduğu en güçlü V6 motor unvanını kazandı.
yeni afacan çocuğu infiniti q30'u da nihayet türkiye'ye gelmiştir.
nissan'ın abd piyasası için kurduğu lüks otomobil markasıdır. adı, ingilizce'de "sonsuz" anlamına gelen bilidğimiz "infinity" kelimesinden gelir.
Dünyanın ilk değişken sıkıştırma oranına sahip motoru'nu paris otomobil fuarında tanıtacak olan marka.


--- spoiler ---
Infiniti, yeni motorunu tanıttı. Bu motor, sıkıştırma oranını sürüş tarzına göre değiştirebilme özelliğine sahip.
Paris Otomobil Fuarı'nda tanıtılması planlanan motor 268 HP güç, 390 Nm tork üretiyor. Sıkıştırma oranını 8:1 ile 14:1 arasında değiştirebilen motor, bu sayede yüksek performans ile düşük tüketimi bir arada sunabiliyor. Sürüş şartlarına göre motorun elektronik kontrol ünitesi performans ile verimlilik arasındaki optimum dengeyi koruyor.

Infiniti'ye göre yeni motor rakiplerindeki motorlara göre daha küçük ve hafif olmasının yanı sıra daha az ses ve titreşim ortaya koyuyor. Günümüzdeki turbo dizel ünitelere göre üretim maliyeti de daha az. Marka ayrıca, performans ve ekonomi değerlerinin benzin- elektrik hibrit yerleşimiyle daha da iyi bir noktaya çekilebileceğini açıkladı. Bu güç ünitesinin ilk kullanılacağı model ise yeni model yılında QX50 olacak.
--- spoiler ---
Infiniti, Paris Otomobil Fuarı’nda devrim niteliğinde yeni VC-Turbo motorunu ve QX Sport Inspiration Konseptini tanıtıyor


--- spoiler ---
Infiniti, Paris Otomobil Fuarı’nda 20 yıldan uzun süren geliştirme çalışmaları sonucunda ortaya çıkardığı, dünyanın ilk değişken sıkıştırma oranına sahip ve şimdiye kadar yaratılmış en gelişmiş içten yanmalı 4 silindirli turbo beslemeli motoru VC-Turbo’yu ve cesur tasarımıyla markanın yakın gelecekte seri üretime aktaracağı SUV’sinden ipuçları taşıyan QX Sport Inspiration konseptini tanıtıyor.

Infiniti’nin basın toplantısı 29 Eylül Perşembe günü, Salon 5.2, B Kanadı, 509 numaralı stantta saat 12:30’da gerçekleştirilecek.

VC-Turbo motor, içten yanmalı güç aktarım mekanizması teknolojisinde devrim niteliğinde bir yenilik sunuyor.

QX Sport Inspiration, Avrupa prömiyerine özel yeni detaylara sahip.

Infiniti, dünyanın en önemli otomobil fuarlarından olan Paris Otomobil Fuarı’nda son dönemde hazırladığı yenilikleri sergiliyor. Infiniti, dünyanın ilk değişken kompresyon (Sıkıştırma) oranına sahip ve şimdiye kadar yaratılmış en gelişmiş içten yanmalı motor olan VC-Turbo’yu (Değişken Kompresyon-Turbo besleme) tanıtacak. Infiniti, Paris’te ayrıca, SUV modellerindeki yeni nesil tasarım anlayışının yansıtıldığı QX Sport Inspiration’ı fuara özel bir versiyonla Avrupa ile buluşturacak.

Dünyanın değişken oranlı sıkıştırma oranına sahip ilk motoru VC-Turbo
VC-Turbo teknolojisi, içten yanmalı motor tarihinde yeni bir sayfa açıyor. 20 yıldan uzun süren geliştirme çalışmaları sonucunda, Infiniti’nin 4 silindirli 2.0 litrelik turbo beslemeli benzinli VC-Turbo motoru, içten yanmalı güç aktarım mekanizması teknolojisinde büyük bir yenilik sunuyor. Sabit bir kompresyon (Sıkıştırma) oranıyla sınırlı kalmak zorunda olunmayan bu motor teknolojisi sayesinde, kompresyon oranı 8:1 (yüksek performans için) ve 14:1 (yüksek verimlilik için) arasında değişiklik gösteriyor. Kendini dönüştürebilme ve piston alanı yüksekliğini kusursuz şekilde azaltıp yükseltebilme yeteneğine sahip bu motorlar sayesinde sürüş durumunun gerektirdiklerine göre en yüksek seviyede oran otomatik olarak uygulanabiliyor.

VC-Turbo teknolojisi, belirgin şekilde azaltılmış yakıt tüketimi, emisyonlar, ses ve titreşim seviyeleri gibi özellikleri de içeren birçok fayda sunmakla birlikte, karşılaştırılabilir geleneksel motorlardan daha kompakt ve hafif yapısıyla dikkat çekiyor.

VC-Turbo ile ilgili istatistikler
VC-Turbo motor, 1998 yılında geliştirilmeye başlandı.
2018 yılında yollara çıkması öngörülüyor.
VC-Turbo için 100’den fazla motor prototipi yapıldı.
3 milyon km’den fazla yol simülasyon testi gerçekleştirildi.
30.000 saatten fazla (Yaklaşık 5 milyon km’ye denk) motor test yataklarında denemeler yapıldı.
Motorun sıkıştırma oranı 8:1 ile 14:1 arasında değişkenlik gösteriyor.
Benzer güçteki V6 motorlara göre yüzde 27 daha düşük yakıt tüketimi.
VC-Turbo motorda mühendisler 272 HP güç ve 390 Nm tork hedefliyorlar (Resmi veriler henüz açıklanmadı)
VC-Turbo motor için 300’den fazla patent alındı.
VQ kodlu V6 motorlara göre 25 kg daha hafif.
Avrupa prömiyerine özel geliştirilen QX Sport Inspiration
Infiniti’nin ilk olarak Nisan 2016’da Pekin Otomobil Fuarı’nda tanıttığı QX Sport Inspiration, Paris Otomobil Fuarı’na özel, geliştirilmiş bir versiyonuyla tanıtılıyor. Infiniti’nin gelecek nesil, seçkin orta boy SUV sınıfı araçlarıyla ilgili vizyonunu ortaya koyan QX Sport Inspiration, havada asılı duran A sütunları, “yeni ay kesimli” C sütunu, “insan bakışlı” farları ve yan aynaların yerine kullanılan kameralar gibi detaylarıyla dikkat çekiyor.

Pekin’de sergilenen araçtan farklı olarak, daha keskin bir radyatör ızgarasını barındıran tasarıma ek olarak daha derin bakışlı farlar ve krom detaylar bu konseptte tercih ediliyor. 21 inç yerine 22 inçlik alaşım jantların sergileneceği QX Sport Inspiration’da bronz renkli jantlara aynı renkte fren kaliperleri de eklenerek fark yaratılıyor. 285/45 R22 ölçüsündeki lastikleriyle de araç, Infiniti’nin gelecek nesil dinamik SUV’lerinin ne denli iddialı olduğunu şimdiden açığa vuruyor.
Paris’te sergilenecek olan QX Sport Inspiration, “Sürücü Odaklı-Yolcuları Düşünen” iç mekan felsefesiyle tüm konuklarının ihtiyaçlarını eşit şekilde karşılıyor. Derin Kahverengi’nin yoğun olarak kullanıldığı kabinde, orta konsol üzerindeki infotainment sistemi Infiniti’nin yakın gelecekte seri üretim araçlardaki navigasyon, iletişim, ses ve güvenlik teknolojilerine dair ipuçlarını barındırıyor.
--- spoiler ---

bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri