Indianapolis 500 yarışının kısaltılmış adıdır. Indianapolis Motor Speedway pistinde gerçekleşir. Her yıl Mayıs ayının son Pazar günü düzenlenir. Bu yılki yarış 29 Mayıs'da koşulacaktır.

İlk yarışı 1911 yılında gerçekleşmiş, o günden bu güne kadar hemen hemen her yıl düzenlenmiş, motorsporlarının en büyük ve presitjli yarışlarından biridir: Indy 500, Monaco GP ve LeMans üçlüsü. Bu yıl 100'üncü yarışı düzenleniyor.

En çok kazanan isimler 4 galibiyetle A.J. Foyt, Al Unser, Sr. ve Rick Mears'dir. 1965'te Jim Clark yarışı kazanan ilk Amerika vatandaşı olmayan pilot olarak tarih yazmıştır, ardından bir yıl sonra Graham Hill aynı başarıyı tekrarlamıştır.

Geçen yıl Kolombiyalı Juan Pablo Montoya kazanmıştır.
mayısının ayının son pazartesi günü kutlanan memorial dayden bir gün önce koşulan yarış. memorial day'i ise kısaca açıklayacak olursak, amerikalılar'ın 1868 yılından beri geleneksel olarak şehitlerini andığı gündür. onun anısına mayıs ayının son pazar günü yapılmaktadır.

ayrıca her yıl yaklaşık 300 bin seyircinin önünde yapılan yarışlardır. bu bakımdan en kalabalık yarış organizasyonlarından biridir.
Bu hafta sonu koşulacak yarıştır. 2017'de Indy 500'ün 101'inci kez koşulacağını hatırlatalım.

Fernando Alonso'nun katılacağı ilk Indy 500 olarak tarihe geçecektir.
izlemesi en keyifli yarış organizasyonudur benim için. ortalık çok karışır, hızlar çok yüksektir ve seyirci çok alevlidir. izleyin derim.
Bu senekini tarihinde ilk kez bir Japon pilot Takuma Sato'nun kazandığı yarıştır.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri