Indianapolis 500 yarışının kısaltılmış adıdır. Indianapolis Motor Speedway pistinde gerçekleşir. Her yıl Mayıs ayının son Pazar günü düzenlenir. Bu yılki yarış 29 Mayıs'da koşulacaktır.

İlk yarışı 1911 yılında gerçekleşmiş, o günden bu güne kadar hemen hemen her yıl düzenlenmiş, motorsporlarının en büyük ve presitjli yarışlarından biridir: Indy 500, Monaco GP ve LeMans üçlüsü. Bu yıl 100'üncü yarışı düzenleniyor.

En çok kazanan isimler 4 galibiyetle A.J. Foyt, Al Unser, Sr. ve Rick Mears'dir. 1965'te Jim Clark yarışı kazanan ilk Amerika vatandaşı olmayan pilot olarak tarih yazmıştır, ardından bir yıl sonra Graham Hill aynı başarıyı tekrarlamıştır.

Geçen yıl Kolombiyalı Juan Pablo Montoya kazanmıştır.
mayısının ayının son pazartesi günü kutlanan memorial dayden bir gün önce koşulan yarış. memorial day'i ise kısaca açıklayacak olursak, amerikalılar'ın 1868 yılından beri geleneksel olarak şehitlerini andığı gündür. onun anısına mayıs ayının son pazar günü yapılmaktadır.

ayrıca her yıl yaklaşık 300 bin seyircinin önünde yapılan yarışlardır. bu bakımdan en kalabalık yarış organizasyonlarından biridir.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri