Genellikle sonu felaket ile biten durum. Sürücünün 18 yaşlarında hiç bir deneyimi yokken hızlı bir arabaya sahip olması ailesi tarafından öldürülmek istenmesine delalettir.

Kişi henüz arabanın hiç bir fiziğinden haberdar değilken bu tarz bir araba kullanmaması gerekir. Önce yavaş bir araba ile trafiğin akışı, yolda karşılaşabileceği tehlikeler, arabanın saçma hareketlerde verdiği tepkiler gibi olaylara alışması ve öğrenmesi gerekir.

Aileniz 18 yaşınızda size hızlı bir araba veriyorsa durumu tekrar değerlendirin, aileniz ya çok cahil ya da sizi hiç sevmiyor.
tam bir cahillik örneğidir.
genelde okumamış ve ticaretle zengin olmuş babaların çocuklarına bilmeden kurdukları tuzaktır. adam parayı bulmuştur. ne de olsa param var en iyisini alayım çocuğuma diye düşünerek iyilik ettiğini zanneder ve pahalı bir araba seçer. bu da beraberinde güçlü bir arabayı çocuğun altına vermek demektir. o da tecrübesizliğinin kurbanı olur.
gençken başıma gelen durum. aklınız başınızdaysa hiç sıkıntı olmaz. ufacık bir toyota starletim vardı eskiden, yaklaşık 850 kilo olmasına rağmen 135 beygirlik bir güç üretiyordu motoru. dolayısıyla gaza dokunduğumda uçuyordu diyebilirim.

o araçla tek bir kaza yaptım ve o da önüme aniden kırıp frene yüklenen bir dallama yüzündendi. acemilik döneminde sürat yapıp makas atmaya çalışıyorsanız zaten sonunuz kaçınılmazdır. hızlı veya yavaş olması ilgilendirmez. hâlâ acemi olmanıza rağmen ben oldum hissine kapılırsanız, o yavaş arabanızla da makas atmaya çalışır ve kaza yaparsınız.

nitekim aklı başında bireylere sıkıntı yaratmayacaktır problemdir.
Çoğu kişi için ilk entrydeki önerme doğrudur ama otomobil sevgisi yüksek kişilerde çoğu zaman sorun yaratmaz çünkü zaten adam küçüklüğünden beri ya simulasyon oynamıştır ya da bi şekilde araba sürmüştür. Zengin çocukların elinde mundar olan hızlı araçlardan örnek vermek gerekirse (bkz: bmw 1m). Türkiye'ye 3 adet girmişti ve ikisi bildiğim kadarıyla ehliyeti olmayan (veya yeni almış) çocukların altına verildi, sonuç olarak ikiside ciddi hasarlar aldı.
yanlama ve makas sevdasıyla beraber kazayı kaçınılmaz kılan olay.
Eğer babam bana İbiza cupra 'yı ilk araç olarak almış olsaydı kendisine dava açardım beni kasten öldürmek suçundan . Hele bir de arkadan itişli spor araba olsa ...
tamamen ailenin ve çocuğun karakterine göre şekillenebilecek durum.

örneğin bursadaki type-r vakasını bilmeyeniniz yoktur. arabayı patlattıktan sonra gidip tekrar sıfırını alıp çocuğa vermek de baya komik bir durum.

aklı başında bir ailenin aklı başında bir oğluna alınan hızlı araba ise, çocuğun kendini eğitmesine olanak tanıyabilir. ehliyet almaya çok yaklaştığım zamanlar gençlik ateşiyle yanıp tutuşurken etraftan gayet hızlı arabalar altıma kalıyordu. evde de pek hızlı bir araba olmadığı gerçeği yanında hızlı arabalar sürerken aslında hiç limitlerimin olmadığını ve bu konuda kendimi geliştirmem gerektiği gerçeğiyle karşılaştım ve bunu yadırgamadım. Aksine iyi yönde kendimi geliştirdim ve eğittim.

Yani tamamen çocuğun karakterine bağlı olarak şekillenecek mevzu. %90'ı bu arabalarla makas atmaya çalışırken patlayıp afişe oldukları için olaya da bu yönden bakılması çok doğal.
Benim de ehliyeti aldıktan sonra çok çok hızlı arabalar kullanma fırsatım oldu ama çok şükür bu zamana kadar karıştığım tek kaza ışıklarda durduğumda takip mesafesi bilmeyen + makas atan bi dallamanın arkadan bana çarpması oldu. Bence kişinin kendisinde bitiyor bu iş. Ayağının altındaki gücü de yeri ve zamanında şartlar müsait olduğunda hatta mümkünse pistte (ülkemizde çok zor) kullanmayı bilen insana ilk aracı olarak 250hp+ araç alsanız bile yine düzgün sürer. Asıl tehlikeli kesim çocuğun yetişmesinde sıkıntıları olan, başkalarının hayatını hiçe sayan sevdiklerini düşünmeyecek kadar yanlış yetiştirilen bir bireye öyle araçların verilmesi hatta direk otomobil verilmesi (çoğu megane,şahin,civic gibi araçlarda makasçıların elinde) hatalı bir tercih.
Bence olmaması gerekendir. Trafik tecrübesi ve gençlik ateşi bir yana insanın sürüş becerisini geliştirmesi için de yavaş araba candır. Fiziğe kafa atmadan nasıl viraj alınır, araba limitlerde nasıl tepki verir gibi önemli konuları tecrübe etmeden hızlı arabayla bir aksiyon yaşanırsa herşey çok daha hızlı gerçekleşecektir ve sürücü kardeşimizin paniklemesine sebep olacaktır. Ama pelinsu berkecanı bmw yerine Fiat panda ile görürse aynı etkiyi yaratmayabilir, olsun. (o kız kaşardı zaten kanka)
Hayatım boyunca kendi parasını/hayatını kendi kazanmış biri olarak bu olayın olumlu veya olumsuz olacağının sürücünün kişiliğiyle doğru orantılı olduğunu düşünüyorum. Arabalara aşık olarak büyümüş ve ilk arabasını almak için çalışmış birinin gidip bir toros almasını beklemek komik olur. Eğer ilk arabamı aldığım zaman elimdeki para 1 milyon £ olmuş olsaydı gider bir McLaren 675 LT alırdım hiç düşünmeden. Bu iş kabiliyet ve karakter meselesi.
Eğer bir oğlum olmuş olsaydı ve para sıkıntısı çekmiyor olsaydım, oğlum şu harun bebeleri kafasında olsaydı el arabsı alırdım orası ayrı.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri